Jiří Paroubek: Bakala v problémech

10.01.2019 7:33

Bakalovy problémy probíhají po několika liniích.

Jiří Paroubek: Bakala v problémech
Foto: Archiv PL
Popisek: Jiří Paroubek ve studiu PL TV

Ta první linie se týká prověřování toho, zda rozhodnutí o privatizaci minoritního podílu státu v OKD, proběhlo lege artis, tedy zejména za správnou cenu. Připomínám, že stát tehdy, tedy v roce 2004, zinkasoval za prodej svého minoritního podílu v OKD částku 4,1 mld. Kč. Ale podle státního zástupce Tomáše Černého, mohl prý zinkasovat o 5,7 mld. Kč více. A tuto částku státní zastupitelství považuje nyní za škodu.

Druhou linii otevřela sněmovní vyšetřovací komise, vytvořená z iniciativy Pirátů a hnutí ANO k privatizaci OKD. Nechci předbíhat závěry této komise, které lze očekávat někdy v jarních měsících, ale pokud se objeví závěr, že došlo ke korupci politiků a politických stran ze strany kupujících minoritního podílu státu v OKD, pak to může být pro Bakalu vážné. Bakala je americkým a údajně i švýcarským občanem. Americká FBI se pochopitelně jakýmkoliv sdělením z mezinárodních médií o korupci politiků ze strany amerického občana velmi pečlivě zabývá. A tyto otázky většinou řeší velmi tvrdým způsobem americké soudy. Korupce je ve Spojených státech federální zločin.

No a Švýcaři jsou, jak ukázala kauza Mostecké uhelné, mistři v zabavování údajně pochybných peněz. Toto si myslím, že je momentálně pro Bakalu a jeho společníka největším nebezpečím. Přitom je potřeba si uvědomit ohromný vliv, který Bakala stále ještě v české politice, v médiích i v jiných oblastech společenského života má. Společnost Bison & Rose, jejíž představitel V. Bystrov je dlouhodobě marketingovým mluvčím Bakaly, šavluje napravo, nalevo, aby jej v obtížné situaci zachránila. Je potřeba si uvědomit, že firma Bison & Rose, která zastupovala Bakalu již nejméně od roku 2006 a zastupuje jej až dosud, není jen tak ledasjakou marketingovou agenturou. Jeden ze zakladatelů této firmy, Růžička, byl po léta velmi blízkým spolupracovníkem ministra vnitra Chovance a ještě předtím dlouhá léta udržoval velmi úzké vztahy s ministrem financí a později premiérem Sobotkou. Firma Bison & Rose je nesmírně vlivná také v České televizi a nejspíše i ve veřejnoprávním rozhlase. Podle nikdy nevyvrácených informací tato firma dělala osobní marketing současnému generálnímu řediteli ČT Dvořákovi.

Bakalu a jeho vliv médiích tedy není možné vůbec podceňovat. Koneckonců i vydavatelství Economia s několika mediálními tituly včetně Hospodářských novin patří stále Bakalovi. V titulech tohoto vydavatelství se neobjevuje o Bakalových kauzách prakticky žádné zpravodajství a už vůbec ne komentáře. V poslední době jediný komentář, který se objevil, a to velmi objektivní, byl z pera redaktora LN M. Shabua.

A ještě ke třetí linii, kde má Z. Bakala nyní jisté problémy. Problémy takové, že policie stále ještě prošetřuje (a své závěry má sdělit do konce února) případ, zda Bakala se společníkem jako v roce 2004 noví majitelé dolů OKD (a jejich management), jednali při spravování firmy po roce 2004 lege artis, tedy v mezích zákona. Podle trestního oznámení z května 2016, které podala na vlastníky a management někdejšího OKD společnost Arca Capital finančníka Kroupy, došlo v OKD v roce 2006 k závažným pochybením. Tehdy se OKD rozhodly využít bankovní úvěry v rozsahu blížícím se 20 mld. Kč. Podle trestního oznámení Arca Capital však takovou sumu firma nepotřebovala. OKD pak platila za záruky poskytnuté Bakalovou firmou NWR desítky milionů korun úroků, což mělo být pro OKD značně nevýhodné, neboť ji to krátilo zisk. Podle výpočtu Arca Capital tím měla OKD vzniknout škoda přes 0,5 mld. Kč. Již v roce 2006 V. Bystrov, nyní šéf firmy Bison & Rose, jako mluvčí Bakaly vzetí úvěru firmou OKD veřejně obhajoval.

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) spolu se švýcarskými vyšetřovateli celou věc nyní šetří. Jak známe nesmiřitelnost švýcarských vyšetřovatelů, lze se jen těšit na výsledek společného vyšetřování, o kterém jistě bude spravena veřejnost do konce února tohoto roku. A bude zajímavé sledovat některá média, jak k tomu budou přistupovat. Osobně si myslím, že nejobjektivnější budou v této věci Babišova média. Ostatni média věci kolem Bakaly vesměs bagatelizují anebo úplně zatloukají.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…