Jiří Paroubek: Nastává éra regionálních měn?

31.03.2022 9:48 | Komentář
autor: PV

...aneb stane se rubl světovou měnou?

Jiří Paroubek: Nastává éra regionálních měn?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Tvrdé sankce vůči Rusku mají řadu nezamýšlených efektů. Tak především urychlují inflaci v řadě zemí Západu. Objevují se první signály počínající recese jak ve Spojených státech, tak v Evropě. Už dnes můžeme hovořit o stagflaci. Tedy o stagnující ekonomice, doprovázené inflací.

Prezident Putin před pár dny sdělil, že od 'nepřátelsky" se chovajících zemí bude ,Rusko vybírat od 1. dubna platby za plyn nikoliv v dolarech, eurech či librách, ale v rublech. Západ s tím samozřejmě nesouhlasí. Teď je otázka, zda obě strany zahájí hru na „sraba“. Ta hra spočívá pro neznalé v tom, že proti sobě jedou velkou rychlostí dvě auta a ten, kdo uhne před srážkou je srab.

Gazprom má do čtvrtka, tedy do zítřka, rozpracovat pravidla tohoto politického rozhodnutí v ekonomickém detailu. To, že Rusové z tohoto svého záměru neuhnou, je jasné. A začíná tedy hra na „sraba“. Uvidíme, jaká budou konkrétní pravidla Gazpromu pro dodávky ruského plynu placené v rublech.

Pokud státy, kterých se to týká, nebudou toto rozhodnutí Rusů akceptovat, logicky nastane, že Rusové zavřou kohouty s plynem. A samozřejmě budou tvrdit, že si je Západ zavřel sám. A pak ruské protisankce dopadnou na Západ plnou silou. Zatím totiž ruské dodávky plynu a ropy na západ Evropy probíhají podle objednávek. Rusko tak denně získává tržby ve výši cca 800 milionů $.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…