Jiří Paroubek: Odchod hrdiny bez poct

23.10.2020 17:33

Vše je v demokracii během pár desítek vteřin jinak. Hrdina jarního boje proti pandemii koronaviru, Roman Prymula, končí ve funkci ministra zdravotnictví.

Jiří Paroubek: Odchod hrdiny bez poct
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

V zásadě po banální, ale za současného stavu fatální chybě, kterou udělal. Na jaře se Prymula projevil jako excelentní krizový manažer. Klidně komunikoval i ta nejméně populární opatření, která vláda s úspěchem uskutečnila.

Totéž se od něj očekávalo nyní, v mnohem složitější situaci, do které se republika dostala. Nedostala se tam samozřejmě sama. Bezstarostnost premiéra, opožděná rozhodnutí v boji proti druhé vlně pandemie a selhání prakticky celé politické elity včetně opozice (s výjimkou ministra vnitra Jana Hamáčka, který se na základě analýz, jež měl k dispozici, dožadoval s předstihem řady týdnů – již na konci srpna – zásahu vlády v boji proti druhé vlně pandemie).

Noční schůze ministra zdravotnictví s předsedou poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem v restauraci Rio´s, byla za dané situace hloupou chybou. Chybou takového charakteru, že může přímo rozdrtit důvěru veřejnosti ve vládu a její opatření v boji proti pandemii. Návštěva restaurace a setkání v ní v situaci, kdy jsou restaurace uzavřené a pohyb bez roušky, to je něco, co je nepřijatelné. To, že premiér zahájil akci výměny ministra okamžitě, je správné a odpovídá to naléhavosti situace. V demokracii jsou si všichni, alespoň teoreticky, rovni. Nemají být někteří rovnější, než ti druzí. Zejména za mimořádného stavu. Pokud A. Babiš vybere správnou figuru do čela resortu, vládě tato rychlá změna v čele resortu za chybujícího ministra pomůže. Upevní to pozici vlády a její důvěru ve veřejnosti. Je to prosté. Jde o to, nenechat pravicové opozici a médiím, která ji podporují, velký prostor k útokům na vládu.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karol Hrádela: Řešit politicky či ekonomicky rizikové kauzy přináší svá rizika i pro advokáta

21:00 Karol Hrádela: Řešit politicky či ekonomicky rizikové kauzy přináší svá rizika i pro advokáta

Komentář na facebookovém profilu ke zproštění novináře Přibila obžaloby z pomluvy