Jiří Vyvadil: Přátelé Ruska píší Otevřený dopis premiéru Sobotkovi

17.04.2015 15:54

Otevřený dopis předsedovi vlády Mgr. Bohuslavu Sobotkovi, sestavený neformální skupinou Přátelé Ruska v České republice:

Jiří Vyvadil: Přátelé Ruska píší Otevřený dopis premiéru Sobotkovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil

Vážený pane předsedo vlády, milý Slávku,

velice často jsem Tě v poslední době kritizoval, často ostře, z důvodu zásadně rozdílného pohledu na příčiny krize na Ukrajině a úlohu Ruska v ní. Mimo jiné i proto jsem nechal vyhasnout své členství v ČSSD nezaplacením členských příspěvků. Ale to už se stalo.

Jak známo, nacházíme se v roce 70. výročí osvobození České republiky od fašismu, kdy v několikadenních bojích na konci války padlo na našem území tuším 150 000 mladých lidí – rudoarmějců a přiznávám, že nemám čísla o tom, zda a kolik případně padlo Američanů.

Po stopách vítězství se z Moskvy vypravuje klub motocyklistů: Noční vlci, kteří především sami pro sebe si chtějí zopakovat vítěznou cestu svých praotců a pradědů.

Doba zešílela a jasné pravdy jakoby mizí.

Sám nejsem motorkář, ale chápu, že tato skupina je zcela odlišná např. od Hells Devill, kterým byla poskytnuta veškerá ochrana, včetně policejní a jejichž hodnoty, se z mého úhlu pohledu zcela příčí demokratickým hodnotám našeho světa.

Luboš Zaorálek, Tvůj ministr zahraničních věcí,  jak je jeho zvykem, opapouškoval po vzoru polské premiérky či německých politiků, že se jedná o provokaci. A jak je dáno jeho způsobilostí, blíže logicky nebyl schopen tento výrok zdůvodnit.

Členové motocyklového klubu Noční vlci, chtějí navšítívit památná místa, kde jejich předci prolili za nás krev, chtějí navštívit pravoslavnou bohoslužbu a připomenout nám, kolik krve jejich předků proteklo, abychom my dnes mohli debatovat o tom, zda vůbec jim povolíme průjezd a jak dalece slovy Lubomíra Zaorálka to budeme pokládat za drzost.

Slávku, mějme proboha soudnost.

Jak už to tak bývá, obrátil se na mne, abych jim pomohl. Dokonce by mnozí z mých odpůrců byli překvapeni, jak vyvracím jejich obavy z této země.

Nejsem organizátor jejich akce u nás a nechci jím být.

Ale zároveň jim chci dokázat, že Česká republika je férová země a že zde nebudou předmětem svévolné šikany.

Uvítal bych, kdyby již od hranic jim mohl být zajištěn policejní doprovod, uvítal bych, kdybys dal jasně najevo, že jejich základní pohnutky, uctít pro ně, ale i pro svět, nejvýznamnější událost 20. století, tj. záchrany lidstva před německým fašismem, na kterém Sovětský svaz  měl zcela klíčovou roli  pokládáš za zcela legitimní.

Měřme každému spravedlivě: Kdybychom měli srovnávat Německo a Sovětský svaz, tak s Německem by nikdo nikdy už nesměl komunikovat. Zavraždili zde 360 000 lidí, Sověti zde údajně v roce 1968 zabili 268 lidí. 150 000 mladých rudoarmějců v roce 1945 padlo v roce 1945 za to, že nás nacisti nevyhladili.

Vážený pane předsedo vlády, milý Slávku,

doufám, že jsem se úplně v Tobě nezklamal.

Předem díky

JUDr. Jiří Vyvadil,

zakladatel skupiny Přátel Ruska v České republice

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Vyvadil

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Aby svoboda nebyla zbytečná

15:33 Petr Hampl: Aby svoboda nebyla zbytečná

Denní glosy Petra Hampla.