Jiří Weigl: Stíny horkého léta

19.08.2024 15:16 | Glosa

České ekonomice se nedaří – průmyslová výroba v červnu poklesla oproti loňskému červnu o 3,4 %, inflace naopak oproti očekávání minulý měsíc stoupla v meziročním vyjádření na 2.2 %. Míra nezaměstnanosti atakuje 4 %. Všeobecná stagnace je evidentní.

Jiří Weigl: Stíny horkého léta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Weigl

Ministra průmyslu propad jemu svěřeného sektoru netrápí. Věrně slouží nadnárodním finančním skupinám, odkud byl do ministerské funkce vytažen, a evidentně se mu to vyplácí. Bude naším eurokomisařem. Zato čeští občané kvůli němu pláčou. Nejen že nám v době krize zajistil nejvyšší ceny energií v Evropě a tím díky vzedmuté inflaci pomohl připravit o třetinu úspor. Vůbec mu ani nevadí, že není jasné, odkud budeme v příštích letech brát elektřinu poté, co díky zelené politice zavřeme uhelné elektrárny. A dnes vychází najevo, že ve zjevném konfliktu zájmů koupil od zahraničních akcionářů vysoce zadluženou společnost Net4Gas, která v důsledku protiruských sankcí přišla o byznys v oblasti přepravy plynu z Ruska do Evropy. Ukazuje se, že konečná cena této transakce může být až 8 miliard a zaplatí ji čeští spotřebitelé v cenách plynu. Zahraniční finančníci si ovšem Síkelu pochvalují. Aby také ne. Takového budeme mít eurokomisaře. Máme se na co těšit.

Hitem letošního léta je katastrofická digitalizace stavebního řízení v režii pirátského vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. Bohorovná arogance, s jakou namyšlení piráti předstírají, že mají na vše, co souvisí s IT – problematikou patent, narazila na realitu. Starý systém byl zrušen a nový nefunguje. Týká se to nejen zahlcených samospráv, které nezvládají své agendy. Týká se to tisíců účastníků stavebního řízení, lidí, kteří investují své či vypůjčené milióny, kteří žádají či dostali dotace, týká se to stavebních firem, projektantů, architektů a mnohých dalších. Stavebnictví, které u nás dlouhodobě padá, dostalo další ránu. Potvrdila se absolutní nekompetence ministra Bartoše a jeho týmu, kteří vůbec nerozumějí problematice stavebního řízení, které mají na starostí, a proto nebyli schopni dát programátorům srozumitelné a komplexní zadání. Lehkomyslně ukončili starý systém, aniž měli odzkoušený ten nový.

Tento debakl však nebrání pirátům sebevědomě předkládat další nesmyslné návrhy, jako je retrospektivně snižovat míru valorizace pro předčasné starobní důchody nebo zavádět prvky alkoholové prohibice při současné legalizaci marihuany.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla