Smlouvu uzavřela Francie s Ruskem ještě za prezidenta Nicolase Sarkozyho v roce 2011, dávno před obsazením Krymu Ruskem, předjednávána byla ještě několik let předtím.
Možná, kdyby se druhá loď nejmenovala právě Sevastopol... Měl by prezident François Hollande snadnější rozhodování. Toto úterý ale ťal do živého, když Vladivostok nechal ve francouzském přístavu, odkud měl odplout do Ruska již v polovině listopadu.
Ačkoliv v přístavu Saint-Nazaire se pokračuje v práci na Sevastopolu jakoby nic, jak referuje deník Le Figaro, mezi pracujícími vládnou obavy z dalšího vývoje. Bojí se ztráty práce, a není jich málo. Nějaká tisícovka vysoce kvalifikovaných dělníků DCNS a STX France, co na zakázce čtyři roky pracovala, strategickým důvodům moc nerozumí. Co bude dál?
Bojové lodě kategorie Mistral, adaptované na ruské normy a podmínky, tedy zatím stojí v přístavu. Na lodi první, Vladivostoku, dokončeném na počátku léta, už dokonce trénovaly stovky ruských námořníků.
Sevastopol měl být hotov a dodán koncem příštího roku. Není tedy ještě všechno ztraceno. Dělníci zatím pracují dál. Je možné jednoho dne celé rozhodnutí ještě revokovat?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…