Josef Kašpar: Itálie a uprchlíci z Afriky

14.11.2014 21:32 | Zprávy

Evropská unie nakonec vzala na vědomí neustálé žádosti italské vlády, která prohlašovala, že sama není schopna čelit neustálému přílivu uprchlíků ze severoafrických břehů. Byl to i problém ekonomický: Operace „Mare Nostrum“, při které 5 plavidel italského vojenského námořnictva a 5 letadel během roku zachránilo více než sto tisíc osob, stála každý měsíc 9,5 milionu eur.

Josef Kašpar: Itálie a uprchlíci z Afriky
Foto: Archiv
Popisek: Italská vlajka

Itálie má neustálé problémy se státním rozpočtem a celá akce, i když je třeba ji považovat za úspěch, byla předmětem rostoucích kritik populistických politiků. Ti prohlašovali, že záchranná akce v podstatě nahrává ilegální imigraci a že italští daňoví poplatníci ve skutečnosti financují gangy, které na emigraci profitují.

Zpočátku Brusel prohlašoval, že je to problém Italů, kteří si s ním musejí poradit. Jenže postupem času se ukázalo, že drtivá většina uprchlíků v Itálii nezůstává. Jsou vyloděni, ošetřeni, dostanou stravu i prozatímní ubytování, ale pak se ve většině případů snaží dostat do Švýcarska, Švédska, Německa, Francie či Británie, kde často žijí jejich příbuzní. Během léta bylo zjištěno, že ilegální dopravu běženců do Německa, Nizozemí či Francie provádějí dobře organizované klany.

Takže nakonec Evropská unie schválila operaci „Triton“. 8 členských zemí dá k dispozici celkově 6 lodí a 3 letadla, která budou hlídkovat moře ve vzdálenosti 30 námořních mil od italských břehů. Na každé lodi bude přítomen i italský důstojník. Posláním „Tritonu“ ale není zachraňovat lidi, ale provádět kontrolu ilegální imigrace. To znamená, že „Triton“ má zjistit, kdo z uprchlíků má právo požádat o azyl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?

Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady

Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…