Josef Mlejnek jr.: Šaría rozdělená zdí

26.01.2015 12:42

Zpráva o tom, že Saúdská Arábie již od září na svých dlouhých hranicích s Irákem staví dobře vyzbrojenou zeď proti islamistům, je velmi pozoruhodná, neboť odkazuje též k samotným kořenům současné debaty o islámu a islamismu.

Josef Mlejnek jr.: Šaría rozdělená zdí
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Saúdská Arábie je jedním z nejvíce konzervativních či nejvíce teokratických režimů na světě. Jde o islámskou absolutistickou monarchii, ústavu představují korán a sunna a zdrojem práva je šaría. V zemi se nacházejí dvě nejposvátnější místa islámu, Mekka a Medína.

Ženy zde například nesmějí řídit automobil, dosti omezené povolení jezdit na kole získaly celkem nedávno. Funguje tu rovněž Výbor pro podporu ctnosti a bránění neřesti, tedy jakási náboženská policie, která přísně dohlíží na dodržování náboženských předpisů.

Nebudu zde dále vypočítávat další a další jemně řečeno odlišnosti Saúdské Arábie od situace nejen v západních zemích, ale i ve většině zemí obývaných převážně muslimy.

Zhruba řečeno, saúdskoarabské poměry se mnoho neliší od poměrů na území Islámského státu, samozřejmě, kromě vyvražďování jinověrců, což je však patrně dáno i tím, že Islámský stát představuje čerstvou a nastupující moc, kdežto saúdské království moc starobylou a usazenou.

Proč se ale Saúdská Arábie chce separovat od svého ideového de facto blížence? Stavbou zdi dělá dokonce něco, co by si žádná západní země, třeba vůči nějakému převážně muslimy obývanému a zradikalizovanému sídlišti, asi netroufla, neboť by byla v mžiku obviněna z islamofobie.

Islámský stát je aktuálně největším nepřítelem Západu, Saúdská Arábie jeho letitým, byť problematickým spojencem. Prodává mu ropu a za stržené peníze od něj nakupuje moderní zbraně, tamní vládnoucí elita si pak užívá pohádkového luxusu.

Saúdská Arábie ale též investuje značné částky do šíření své, notně konzervativní verze islámu a je dokonce obviňována z financování islamistických teroristických organizací.

Mimochodem, každý kdo jezdí autem, tak nepřímo podporuje buď Putina, nebo islám, což je pravda, kterou budou mnozí z českých protiislámských horlivců skousávat dost těžko. Vztahy Saúdské Arábie se Západem lze přesto charakterizovat jako dlouhodobý vzájemně výhodný obchod, nejen s ropou, zbraněmi či luxusními automobily, ale hlavně s mocí.

Radikální islamisté považují Saúdy za zrádce, kteří se zaprodali zkaženému Západu. Islámský stát si nepokrytě činí nárok na obsazení Arabského poloostrova a ovládnutí svatých míst islámu, Mekky a Medíny. Loni na podzim své příznivce přímo vyzval k boji proti saúdské dynastii, kterou přirovnal k hadí hlavě, již je nutné useknout. 

O co tedy v této válce vlastně jde? O šíření práva šaría? To přece v Saúdské Arábii platí a tamní režim navíc investuje objemné částky do podpory islámu ve světě. Odpověď na položenou otázku tudíž není a nemůže být jednoznačná.

Touhy po moci, po zdrojích, z nichž dosud těží někdo jiný, je ale v pozadí konfliktu s Islámským státem asi mnohem víc než kulturně náboženských sporů.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Mafiozní manipulace před volbami do EP pokračují

15:57 Jiří Paroubek: Mafiozní manipulace před volbami do EP pokračují

Zdá se, že mainstreamové agentury pro výzkum veřejného mínění tvoří nerozbornou jednotu.