Karel Hvížďala: Bémovo dědictví v ČSSD - Březina a Hulinský

26.11.2011 9:25

O poměrech na pražské radnici se mezi lidmi již od dob primátorování Pavla Béma z ODS léta vyprávěly horory a teprve v poslední době se pomalu ukazuje, jak si radní přivydělávali, řekneme-li to velice slušně.

Karel Hvížďala: Bémovo dědictví v ČSSD - Březina a Hulinský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala
reklama

Jak známo Karel Březina z ČSSD byl obviněn a postaven před soud za zkreslování údajů o stavu hospodaření a mění, jenže když měl být zařazen do programu jednání zastupitelů hlavního města bod zabývající se jeho kauzou, o jehož odvolání usilovali zastupitelé TOP 09, ODS nebyla zajedno, jestli má tento bod programu podporovat a nakonec to odmítla. Skupina kolem pražského šéfa ODS Borise Šťastného vyhrála nad skupinou kolem spolustraníka a primátora Bohuslava Svobody.

Vyšetřováním Karla Březiny byla ale jeho pozice ohrožena a začalo se proslýchat, že na jeho místo prvního pražského náměstka, by mohl místo pana Březiny nastoupit pan Hulinský. Jenže dříve, než k něčemu takovému mohlo dojít, ukázalo se, že podobné problémy má i on. Nadační fond proti korupci podal před pár dny trestní oznámení na šéfa pražské ČSSD a zastupitele hlavního města Petra Hulinského pro podezření z podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli tomu, že finanční dary městských firem spastikům, tedy lidem s ochrnutým svalstvem, údajně směřovaly firmám, v kterých figurovali lidé panu Hulinskému blízcí.

 Březinova kauza souvisí zase s tím, že v minulosti působil ve statutárních orgánech společností, které zkrachovaly. Zastupoval v nich věřitele. V případě, že firma ale krachuje, nesmí člen vedení firmy vstoupit následující tři roky do představenstva či dozorčí rady jiné společnosti. Nebo musí své členství v předchozí firmě oznámit představenstvu té „nové". To podle policie Březina neučinil a bránil se tím, že podle jeho právníků tak učinit nemusel a soud prvního stupně mu dal za pravdu.

 V kauze pana Hulinského jde zase konkrétně o to, že v kapsách spřízněných lidí tohoto muže končily sponzorské dary určené pro postižené z Pražské energetiky, z Pražské teplárenské a Pražské plynárenské. Jednoduše řečeno pan Hulinský byl jak na straně dárců, tak na straně příjemců, kde zase seděli jeho spolupracovníci. A ještě navíc podle šéfa kontrolního výboru magistrátu Tomáše Hudečka z TOP 09 to byl právě pan Hulinský, kdo v minulosti zarazil kontrolu udělovaných grantů, a to včetně těch, které získávali tělesně postižení. Kruh se tedy uzavřel.

 Rozdíl obou kauz je zřejmý, pan Březina se snažil zřejmě obejít platná pravidla, zatímco pan Hulinský, jak se zdá, vymyslel systém jak se obohacovat na postižených lidech. Oba případy mají ale společného jmenovatele, který nejjasněji ukazuje na systémovou chybu a nebezpečí všech velkých koalic, kdy jedna velká strana přestává kontrolovat druhou velkou stranu a naopak se obě navzájem kryjí a fungují vlastně jako jedna strana, v níž soudržnost stejně postižených korupcí převyšuje daleko nad veřejným zájmem. Na principu, že do našeho spolku přijmeme jen ty, o kterých víme, že taky nejednali čestně a mají na svědomí nějakou levárnu, jsou přece založeny všechny mafie, neboť se ví, že soudržnost takových lidí, již kvůli strachu z trestu, je větší, než soudržnost čestných lidí.

 Ohlášený konec veké koalice na pražském magistrátu by pak pro nás pro všechny mohl být dobrou zprávou, protože zvítězilo zase naopak Svobodovo křídlo nad křídlem Šťastného, nebo jak píší někteří komentátoři nad skupinou kolem prezidenta Klause. To ovšem platí jen za předpokladu, že nové vedení rychle nebude zkorumpováno starými a dobře zaběhanými praktikami silných podnikatelských subjektů, které na tomto stavu vydělávají mnohem víc, než nečestní zastupitelé, jak vidíme například na zvýšené ceně tunelu Blanka o deset miliard korun. Lze si taky velmi dobře představit, že se ti, co prohráli, s tímto stavem nesmíří a zesílí tlaky na odvolání primátora Svobody pomocí různých diskreditačních her, které by nakonec skutečně mohly vést k rozštěpení ODS, což by mohlo vyhovovat některým politikům, kteří by rádi přemalovali naší politickou krajinu nejpozději v roce 2013.

Psáno pro ČRo 6

Vyšlo na blogu aktualne.centrum.cz. Publikováno se svolením autora.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Hvížďala

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Mars má návštěvu z Číny

15:49 Zbyněk Fiala: Mars má návštěvu z Číny

Čínské vozítko má jezdit po povrchu Rudé planety tři měsíce jako doklad přeměny Říše středu ve všes…