Karel Januška: Justiční mafie a Ústavní soud

15.07.2019 14:23 | Zprávy

Po sametové revoluci přijal Parlament Listinu základních občanských práv a svobod do svého právního řádu. Její zásady měly být zapracovány do právních předpisů. Dosud se to nestalo.

Karel Januška: Justiční mafie a Ústavní soud
Foto: FB Karel Januška
Popisek: Karel Januška

Základní právo každého občana je rovnost před zákonem. Toto právo občanům odebral totalitní systém, a zákonodárci ho dosud neobnovili. Ústavní soud se opevnil před stížnostmi občanů tvrdým nařízením, že právo obrátit se na Ústavní soud mají pouze advokáti.

Právní systém rozlišuje občany bez právnického vzdělání, s právnickým vzděláním a advokáty. Každá skupina má jiná občanská práva. Obrátit se na Ústavní soud je jedno ze základních občanských práv, které naši zákonodárci udělili pouze advokátům. Normální občan je tohoto práva zbavený.

Každý „občan s právnickým vzděláním“ jedná vždy v první řadě ve svém zájmu. Z toho titulu je nepravděpodobné, aby právník napadl pravomoc soudu. Ústavní soud přiznal, že právní systém v některých kauzách nefunguje. Právník přidělený ze zákona, rozhodně nebude podrývat věrohodnost rozhodnutí Ústavního soudu. Dobu po sametové revoluci lze popsat jako třicet let vykořisťování státu a občanů „občany s právnickým vzděláním“.

Počet zákonodárců „s právnickým vzděláním“ je mezi zákonodárci nemalý. Ale vesměs jsou „vyškolení“ na právnických fakultách, které o spravedlivém výroku patrně neslyšeli. Jeden z prvních ministrů spravedlnosti (Jiří Pospíšil) základy právního státu nepochopil. Nyní veřejně tvrdí, že „premiér je trestně stíhaný“. Na otázku, který soud stíhání povolil, nikdy neodpověděl žádný z opozičních zákonodárců, natož moderátorů ČT.

Termín „zákonný soudce“ je použitý v Listině základních práv a svobod. K výkladu stačí přirozené chápání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Srovnání nesrovnatelných procesů

15:16 Zdeněk Jemelík: Srovnání nesrovnatelných procesů

Na Parlamentních listech vyšel dne 28. dubna 2025 článek „Šokující obraty v justici! Dvě známé kauzy…