Karel Januška: Principy právního státu

27. 12. 2016 11:02

Každá organizovaná společnost (státní zřízení) potřebuje ke svému chodu soudce a soudy. Evropské, a v důsledku migrace i americké soudy vychází ze základů, které položili Římané.

Karel Januška: Principy právního státu
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Většina občanů se domnívá, že jsme právním státem. Zda tomu tak skutečně je, rozhodují dvě pravidla.

První je pravidlo většiny. Do volitelných orgánů svéprávní občané delegují své zástupce. Římští občané volili senátory. Toto pravidlo je v moderní době různě korigováno, aby většina byla schopná vládnout. V našich zákonech je respektováno.

Druhé pravidlo nařizuje soudcům rozhodovat spravedlivě. Římané položili rovnost mezi spravedlivostí a pravdivostí soudních rozhodnutí. Každý soudce musel respektovat, že může vynášet pouze pravdivé výroky. Aby soudce rozhodoval spravedlivě, nesmí rozhodovat ve sporech, které se týkají jeho osobně, nebo jeho příbuzných. Proto Ústava soudcům nařizuje rozhodovat nestranně. Soudce může rozhodovat pouze v takové věci, která mu byla žalobcem předložená. Jestliže soudce nějakou věc (nebo právo) přisoudil straně A, pak automaticky tuto věc (nebo právo) odebral straně B. Výrok soudu ke straně žalované je opakem výroku ke straně žalující. Oba výroky musí být pravdivé. Výrok může být pravdivý tehdy, a jenom tehdy, když všechny části výroku jsou pravdivé. To je princip, který je uplatňovaný v USA. O vině či nevině rozhoduje porota vybraných občanů (soudců). Rozhodnutí soudců musí být jednomyslné. Počet soudců nemá vliv na rozhodnutí soudu. Naše soudní senáty tuto skutečnost ignorují. Ani soudci Ústavního soudu se pravidlem jednomyslnosti neřídí. Zákon, který si Ústavní soudci definovali, umožňuje vynášet nepravdivé výroky. Mnohokrát prověřená pravda je jim lhostejná.

V totalitních systémech mohou být zachovány principy Římského práva. Příkladem byly právní normy Rakousko-Uherska. Bez problémů se používaly v Československu v první republice. Takto byl princip pravdivosti definován:

Reichsgesetzblatt 1849-1918 (böhmisch) § 270: Skutky, pro jejichž existenci zákon stanoví domněnku, nepotřebují důkazu. Důkaz opaku jest dovolen, pokud jej zákon nevylučuje.

Totalitní systémy (Třetí říše, Československá socialistická republika...) vládnou způsobem, kdy rozhodování soudců řídí pracovníci vládních organizací. Zpravidla politické strany, která se ve volbách nebo po revoluci ujaly moci. Jakmile komunisté nastolili diktaturu, odstranili ze zákonných předpisů příkaz soudcům, že musí rozhodovat pravdivě (Z předpisů vypustili: Důkaz opaku jest dovolen).

Litera Ústavy přikazuje soudcům rozhodovat nestranně a nezávisle. Nezávislost soudce značí, že nikdo, ani soudce nadřazeného soudu, nesmí jeho rozhodnutí ovlivňovat. Soudci nadřazených soudů musí vynést své rozhodnutí. Nemohou „vychovávat“ jiné soudce na úkor občanů. Občana zajímá pouze výsledné rozhodnutí soudu. Neznalost, nebo lenost soudců vyšších soudů, nesmí být důvodem k tomu, aby byl občan zbaven svého práva na spravedlivé rozhodnutí soudu. V zákonných předpisech se nesmí objevit paragraf typu „závazný právní názor“, nebo „naléhavý právní zájem“.

Soudce může rozhodovat i podle svého svědomí. To jsou případy, kdy pravdivost (spravedlnost) výroku může být v rozporu se svědomím soudce. Může se stát, že spor není řešitelný soudem. Je nemožné porovnat právo matky na domácí porod a povinnost lékaře chránit zdraví občana. Takové spory by měly končit smírčím řízením u příslušného soudu.

Pohrdám soudci a soudy České republiky, kteří porušují literu Ústavy a Listiny práv. Zákony matematiky by měly být nedílnou součástí zákona. Matematická logika (příčinná souvislost ekvivalence) musí být soudci uplatňována ve smyslu Římského práva.

Zákonodárci jsou jedinou organizací, která má povinnost současný stav napravit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petice pro zachování tramvajové smyčky Spořilov

21:35 Petice pro zachování tramvajové smyčky Spořilov

V dokumentu pro rozvoj věřejné hromadné dopravy pro roky 2019 až 2029 se píše o prodloužení tramvajo…