Karel Januška: Výsledky voleb

25. 10. 2017 10:37

Máme téměř třicet let od sametové revoluce. Každá vláda vznikla z demokratických voleb. Poznají to občané?

Karel Januška: Výsledky voleb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

Jak je možné, že tolik občanů bylo obviněných z trestných činů, které nikdy nebyly doložené trestným skutkem. Tluchoř a spol, Parkanová, Dalík, a zřejmě mnoho jiných, kteří nevzbudili žádnou pozornost.

Jak je možné, že občan Rath provozuje svou praxi, i když ho policie usvědčila, že nemá v krabici víno, ale sedm milionů korun? Zaručeně víme, že se to stalo při akci policie.

Poslední volby do parlamentu daly jasnou odpověď našim soudům. Páni soudci: jděte soudit někoho jiného. Vaší povinností je soudit činy, ne právní názory, jak jste byli zvyklí za totality. Byli jste pomocníkem vládnoucích stran. Bohužel v současnosti jste ztratili vazby na vaše chlebodárce, a občané téměř ve všech samosprávných jednotkách vám dali červenou kartu. Bývalé vládnoucí strany se odvolávaly na vaše rozhodnutí, a přesto voliči rozhodli: Pan Babiš nespáchal žádný trestný skutek. Obvinění bylo ryze politickou záležitostí.

Nelze očekávat, že státní zástupci a někteří soudci vyvodí závěry z posledních voleb. Naopak, dokud vládnoucí koalice nepřikáže soudcům, aby respektovali Ústavu a pravdivé výroky ve svých rozhodnutích (respektovali zákony matematiky), tak se zlepšení nedočkáme.

Domníval jsem se, že ODS po zkušenostech s levicovým Ústavním soudem a praktikami vládnutí ČSSD dospěje k poznání, že je třeba nápravy. Za jeden z cílů voleb si dala to, co nechce (vládnut s ANO). Ale takový cíl měla mít, i kdyby ho nevyslovila. Nyní říká, že se chce zbavit odpovědnosti, kterou jí občané celé republiky (nejen voliči ODS) svobodnými a demokratickými volbami pověřili. Nerozumím panu Fialovi. ODS patří mezi strany, která byla nezákonnými rozhodnutími soudů a státního zastupitelství nejvíc poškozená.

Předseda Fiala má před sebou dvě možná řesení: odstoupit z funkce předsedy, protože deset procent není na žádný jásot, nebo s pokorou přijmout avízovanou nabídku spolupráce.

Kdyby při té nabídce vzal na vědomí mé návrhy v úvaze Odstraňme justiční mafii, a trval na rozšíření právních předpisů o pouhé čtyři paragrafy, pak by zvítězil zdravý rozum. Státní pokladna by ušetřila miliardy. Ale co důležitějšího, soudy by musely plnit povinnost, která platí ve všech demokratických státech: Vynášet spravedlivé, to je pravdivé výroky.

Karel Januška

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…