Karol Hrádela: Advokát není věštec a stoprocentně nezná budoucnost

16.04.2017 12:59 | Zprávy
autor: PV

Karol Hrádela na Facebooku

Karol Hrádela: Advokát není věštec a stoprocentně nezná budoucnost
Foto: Facebook Karola Hrádely
Popisek: Karol Hrádela

Advokát není věštec a stoprocentně nezná budoucnost. Je-li poctivý a snad není hloupý, pak s velkou mírou pravděpodobnosti dokáže budoucí vývoj odhadnout. Advokacie je pro mne poslání nutící k přemýšlení, co se stane, když nastane něco jiného a jaké důsledky tak budou vyvolány a jak předejít krizím a komplikacím. Často si kladu otázku, zda jsem v zájmu klienta podnikl všechny kroky, abych eliminoval hrozící škody či jiné újmy, zda jsem skutečně učinil vše, co jsem mohl učinit, aby zlo nezvítězilo. Nemohu napsat, aby dobro zvítězilo, protože někdy se volí mezi více špatnými variantami a někdy pomáháme i lidem, například když nás ustanoví stát jejich obhájcem, s kterými bychom se v soukromí nestýkali.

Ke snaze předcházet nežádoucímu, mne nutí stará vzpomínka. Byl jsem začínajícím advokátem. Nečekaně mi volal klient, že něco podepsal. Popsal mi, co podepsal. Já ho vyzval, aby přijel, ať se pokusíme věc řešit. Bylo mi ale jasné, že se asi nedá nic moc dělat. Když jsem chtěl vyloučit či potvrdit některé varianty okolností uzavření kontraktu, abych se mohl připravit na setkání za 1-2 hodiny, dotázal jsem se mj., proč mi nezavolal. Prý mne nechtěl zdržovat. Já jsem možná podcenil při rozhovoru jeho psychiku. Třeba jsem ho měl víc uklidňovat. Již nedojel. V autě dle rodiny, možná úmyslně, havaroval. Já jsem pak pomáhal jeho manželce a dětem. Byli bez prostředků a ocitli se na ulici.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…