Karol Hrádela: Placení televizních poplatků očima právníka

07.12.2017 9:20

Tak si kladu otázky, zda si z nás dělají lidé spojení s Českou televizí blázny, či co za jejich vystupováním je.

Karol Hrádela: Placení televizních poplatků očima právníka
Foto: Facebook Karola Hrádely
Popisek: Karol Hrádela

Dovolím si ocitovat člena Rady ČT Tomáše Samka: "I já slýchám různé názory, kritické i pochvalné. Pokud by lidé neměli chuť platit, dříve, nebo později by se to projevilo hlasitě vyslovenou či jinak uplatněnou nevůlí platit koncesionářské poplatky: ničeho takového nejsme svědky, aspoň ne v měřítku, které by stálo za řeč a vypovídalo by o tom, že v této věci má Česká televize výraznější problém." Toto vyjádření si neumím vysvětlit bez pobouření.

Jak je placení televizních poplatků očima právníka? Máme vůbec možnost při respektování právního řádu neplatit tito poplatky, pokud chceme sledovat jiné televizní programy a dozvědět se korektně, kde se co děje? Máme vůbec možnost je jako zákona dbalí občané neplatit?

Zodpovědně prohlašuji, že rád se seznamuji se zásadními otázkami a nerad zůstávám na povrchu. Vím, že největší lží je, když se poví 99 % pravdy a jen se drobek zamlčí. Pasáž z výše citovaného rozhovoru věnovaná Vysílání České televize, na jejíž provoz nedobrovolně přispívám, mne neuspokojuje. Chybí v ní právě to jedno procento. Možnost neplatit poplatky legálně nemám. Sama televize si je toho vědoma a již na druhém místě svého webu v části, kde zveřejňuje předpisy, které ji upravují, má zveřejněný text zákona č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích.

Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů. Prostě, pokud vlastním televizi, musím poplatek hradit i tehdy, když bych se na vysílání České televize nekoukal. Dokonce se předpokládá, že televizi vlastním, pokud odebírám elektřinu. Jestliže je fyzická nebo právnická osoba odběratelem elektřiny připojeným k distribuční soustavě, považuje se za poplatníka rozhlasového a televizního poplatku s povinností platit, pokud Českému rozhlasu nebo České televizi po jejich písemné výzvě neoznámí písemným čestným prohlášením opak, a to s účinností od marného uplynutí lhůty 30 dnů ode dne doručení této výzvy, Pokud tak někdo televizi nemá, a proto nereaguje na výzvu, pak má taky smůlu. prostě musí platit.

Jak tedy mohu poplatky neplatit? Jak mohu hlasitě vyjádřit svoji nespokojenost a nevůli platiti koncesionářské poplatky? Nebyla hlasitě vyslovenou nevůlí skutečnost, že se statisíce lidí nepřihlásili k evidenci, a proto byl i změněn zákon tak, aby se předpokládalo, že odběratel proudu je uživatelem televize? Moje rodina bude respektovat zákon. Poplatky platíme. Nedobrovolně. "Kvalita" vyslání České televize by mne ve vztahu k placení televizních poplatků přivedla k jinému závěru, pokud bych mohl placení poplatků ovlivnit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…