Kateřina Amiourová: Proč by přijetí eura u nás nutně znamenalo zdražení

05.07.2014 16:00 | Zprávy
autor: vasevec.cz

Euro ist teuro, říkali Němci, když přecházeli na novou měnu (ist znamená "je" a teuro od teuer - "drahý")- a skutečně, co zprvu bylo 1 euro za dvě marky se postupně vyrovnalo na 1 euro rovno 1 marce.

Kateřina Amiourová: Proč by přijetí eura u nás nutně znamenalo zdražení
Foto: hns
Popisek: Vydrží evropská měna?

Petr Gmiterko byl okolo přijetí eura v Rakousku a pozoroval zvýšení cen o 50%, něco podobného se odehrávalo i v Itálii a na Slovensku, kde premiér pohrozil, že potrestá toho, kdo zdraží, zdražili preventivně ještě před zavedením Jedno vysvětlení říká, že obchodníci těží z neobeznámenosti obyvatelstva s novou měnou, jež tedy zprvu více utrácelo, protože cenovk mu připadaly nízké a nebylo zvyklé vše si přepočítat a pak už se stal zvyk železnou košilí a nikdo ceny nesnížil. Ale u nás bude ke zvýšení cen a inflaci jeden speciální důvod navíc a hned se o něm zmíním.

Toto je nedávné prohlášení bývalého viceguvernéra ČNB pana Luďka Niedermayera: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Byvaly-viceguverner-CNB-Niedermayer-Zavedeni-eura-vyrazne-zdrazeni-neprinese-325429

Je to pozoruhodný podvod toto tvrdit, protože sám Niedermayer před rokem nebo dvěma tuším v Hydeparku konstatoval, že při přechodu na euro by ČNB nerazila ty nejmenší mince, že se jim v minulosti tento piotup osvědčil při rušení desetníků, dvacetníků a padesátníků. Ano, už to znamenalo inflační krok, protože obchodník pak vždy zaokrouhluje nahoru, ovšem v případě chybějících eurocentů a možná eurodesetníků a eurodvacetníků, nebude možné si levně koupit dva rohlíky, nebude možné si levně koupit svazek ředkviček a 1, 23 kg cibule bez toho, aniž by se vám cena nezaokrouhlila o násobek korun. 

Důvod tohoto počinu ČNB je znáím od doby, kdy jsem zde publikovala první blog s odkazy, kde je možné se dočíst, že parazitní rentu seigniorage neboli panské z emise peněz má v případě eura u bankovek Evropská centrální banka, jejímiž akcionáři jsou jiné centrální banky, jež ale již cca 100 let všude patří soukromým subjektům (jen ta naše je zcela zbytečně vazalem Mezinárodního měnového fondu) a jejímž podílníkem je i naše ČNB ovšem ve jednotkách procent nebo dokonce zlomcích procenta. Takře Evropská centrální banka má rentu ve výši 100% nominální hodnoty u bankovek- jejichž výroní cena dnes činí něco okolo 7 Kč, a naopak jednotlivé národní centrální banky mají seigniorage u eura z mincí, jež se ovšem vyrábějí podstatně dráže a jejichž bankovní obsluha také není bez nákladů. Toto je důvod.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Andrej Babiš byl položen dotaz

Co uděláte z Prokopem?

To, že nepřiznal hned 3 byty přeci nemůže být náhoda, a jestli zapomněl, jak tvrdí, tak to je podle mě výmluva dítěte, která z něj ale rozhodně nedělá dobrého politika. Co mi přijde také dost divné, že si prý na byt bral hypotéku, ale ANO daroval milion. Dají se v ANO koupit funkce a místa na kandid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…