Podle jeho slov je pocit regionalismu na Sibiři něco, co tu funguje už po staletí a myšlenka federálního státního útvaru s vlastními zákony je mezi místními čím dál tím populárnější.
Oč vlastně v tomto pro Kreml jistě nečekaném překvapení jde? Připomeňme si krušná léta devadesátá a výrok tehdejšího prezidenta Borise Jelcina: “Vezměte si tolik moci, kolik jí unesete.”
Někteří tehdejší gubernátoři, kupříkladu krasnojarský Alexandr Lebeď, si to vzali k srdci a populární generál dokonce vyhrožoval tím, že ze svého Krasnojarského kraje udělá autonomní republiku, která obří Rusko rozetne na dvě části. Přísně vztato to bylo plně myslitelné: tento kraj o velikosti poloviny Evropy sahá od severního ledového oceánu až téměř po jižní hranici Ruska a kdyby autonomie ve slabém Rusku let 90. dosáhl, způsobilo by to Moskvě velké potíže.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…