Včera si ještě narychlo na vládě obstaral potvrzení, že na smlouvu stejně nepanuje v koalici shoda. A i když premiér nedávno ve sněmovně nevyloučil, že by ČR mohla postoj ke smlouvě ještě změnit, až bude její text na stole v konečné verzi a až si ji premiér „důkladně přečte“, už z formálních důvodů to tento týden nebude možné.
Například proto, že v češtině si premiér smlouvu nepřečte. Vyhotovena totiž byla jenom v jazycích těch pětadvaceti zemí, které se k ní přihlásily.
Jeho vysvětlování, že by u nás musela smlouva nejdřív projít legislativním procesem, není přitom nic jiného než výmluva. Jak uvedl před časem pro HN český vyjednavač smlouvy, vrchní ředitel evropské sekce ministerstva zahraničí Jaroslav Kurfuerst, dohoda o fiskální odpovědnosti by se obešla i bez podpisu prezidenta Klause, který je, jak známo, jejím zapřísáhlým odpůrcem. „Jedná se o mezivládní smlouvu prezidentské kategorie,“ řekl tehdy Kurfuerst a dodal: „Pokud ji prezident nepodepíše, tak ji stát prostě neratifikuje. To, zda se k té smlouvě připojíme nebo ne, bude však rozhodně politický signál. Náš podpis by byl výrazem politické podpory ke snaze eurozóny zvolit tato rozpočtově zodpovědná řešení.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz