Lubomír Man: Poprava informační svobody a pravdy?

03.05.2020 7:33 | Zprávy
autor: PV

Psal jsem o tom už mnohokrát a naposledy též v článku Co spočívá na dně vědomí Zdeňka Svěráka. Totiž o tom, že demokracie skutečná, a nikoli liberální či jakákoli jiná, pociťující neodolatelnou potřebu k výrazu demokracie ještě cosi přidávat, předpokládá rovnost podmínek subjektů, které v politickém životě jednotlivých států fungují, z nichž nejdůležitější je rovnost jejich mediálních možností, pokud jsou počty jejich příznivců, členů či voličů přibližně totožné.

Lubomír Man: Poprava informační svobody a pravdy?
Foto: Archiv Lubomíra Mana
Popisek: Lubomír Man

Psal jsem, že v současném západním světě a tedy i u nás, je tato podmínka hrubě karikovaná faktem, že ze dvou hlavních početně zhruba stejně silných politických táborů, z nichž jeden je spíš proamerický a druhý proruský a proslovanský, či podle nejsoučasnějšího měřítka jeden protikoněvovský a druhý prokoněvovský, se podpory jednoho procenta lidstva, to je Sorosů, Rotschildů a Gatesů, dostává výhradně jen táboru prvnímu, zatímco tábor druhý píská kudlu. Jen díky této finanční podpoře jednoho procenta může tábor první, jedním procentem podporovaný, vydávat téměř všechny naše deníky a týdeníky, může ovládat všechny naše rozhlasové a televizní společnosti, může dál a do nekonečna vydávat Respekty a Reflexy, které by bez této podpory musely finančně zahynout do jednoho měsíce či ještě dřív, zatímco tábor druhý, nikým nepodporován, vzdoruje nevídané profesionální mediální převaze svého soupeře ze svých posledních úkrytů v podzemí amatérského internetu.

Psal jsem, že touto totální nerovností obou našich existujících politických táborů je idea demokracie, předpokládající rovnost podmínek (v demokracii jsou si všichni lidé rovni), týkající se i rovných podmínek mediálních, hrubě zkarikována, a že konečným cílem tohoto zkarikování nemůže být nic jiného, než demokracii zlikvidovat a nastolit režim jedné strany. Přesně podle dikce Orwellova románu 1984 a též podle výroku někdejšího amerického prezidenta Reagana: „Až se v Americe objeví fašisté, budou si říkat liberální demokraté“.

Zatím jsme měli za to, že za zmršením demokracie stojí ono už zmíněné jedno procento, a tedy skupina víceméně soukromá, která se svojí pomocí výhradně jen jedné straně politického boje pochopitelně nikde nechlubí, protože přece jen cítí, že tahleta její činnost ve prospěch „jen někoho“ přece jen tak úplně košer není.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Trefné

,,Politika se změnila v soutěž o to, kdo koho označí za většího lumpa. O budoucnosti se mluví stále méně. Návrhy se neposuzují podle jejich přínosu, ale podle toho, kdo je vyslovil. Politické strany se většinou zabetonovaly ve svých pozicích, a to samé se často stalo i s jejich členy a kandidáty. Za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Alena Vitásková: Ústavní soud zasáhl rychlostí blesku

17:37 Alena Vitásková: Ústavní soud zasáhl rychlostí blesku

Komentář Aleny Vitáskové k rozhodnutí Ústavního soudu.