Luboš Komárek: Inflace v květnu 2021 v souladu s prognózou ČNB nepatrně pod horní hranicí tolerančního pásma cíle

11.06.2021 16:25 | Komentář

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v květnu 2021

Luboš Komárek: Inflace v květnu 2021 v souladu s prognózou ČNB nepatrně pod horní hranicí tolerančního pásma cíle
Foto: pixabay.com
Popisek: Inflace - ilustrační foto

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla v květnu 2021 cenová hladina meziročně o 2,9 %. Inflace se tak oproti dubnu snížila a nacházela se nepatrně pod horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 2,6 %.

Květnový meziroční růst spotřebitelských cen odpovídal aktuální prognóze ČNB. Mírně rychleji, než prognóza předpovídala, rostla jádrová inflace. Ve stejném směru působilo o něco výraznější zvýšení cen pohonných hmot, a to v návaznosti na vyšší než očekávanou cenu ropy. Tato odchylka byla v opačném směru kompenzována nižším než prognózovaným růstem cen potravin, jejichž dynamika je v posledních měsících výrazně rozkolísaná. Lehce nižší oproti prognóze byly rovněž primární dopady zvýšení spotřební daně na cigarety. Regulované ceny v souladu s prognózou meziročně stagnovaly.

Zveřejněná data potvrzují vyznění stávající prognózy ČNB. Podle ní meziroční růst spotřebitelských cen dočasně zrychlí k horní hranici tolerančního pásma. Za tím je třeba hledat výrazné meziroční zdražení pohonných hmot, podpořené posléze též dynamickým zvýšením cen potravin a koncem roku i obnovením růstu regulovaných cen. Jádrová inflace se přitom bude z aktuálních zvýšených hodnot snižovat jen pozvolna. Její pokles budou totiž brzdit znatelné domácí poptávkové tlaky a svižný růst průmyslových cen v zahraničí. Celkové inflační tlaky se začnou zmírňovat až během podzimu s tím, jak bude odeznívat aktuálně zrychlený růst dovozních cen. Domácí cenové tlaky budou naproti tomu mírně narůstat, a to v souvislosti s probíhajícím znovuotevíráním tuzemské ekonomiky a pozvolným zrychlováním růstu mezd. V příštím roce se inflace vrátí do blízkosti 2% cíle ČNB i díky tomu, jak se budou počínaje zhruba polovinou letošního roku postupně zpřísňovat měnové podmínky.

Luboš Komárek
náměstek ředitele sekce měnové

Vyšlo na webových stránkách České národní banky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Je žadatel o podmínečné propuštění z vězení lidská bytost?

9:01 Zdeněk Jemelík: Je žadatel o podmínečné propuštění z vězení lidská bytost?

Během dlouhých let činnosti občanského aktivisty v oblasti trestního řízení jsem měl opakovaně příle…