Lukáš Jelínek: Slušnost coby program?

25.06.2012 19:40 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Platforma LIDEM, kterou by ráda bývalá první místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake brzy proměnila v politickou stranu, vyrukovala se svými programovými prioritami. Vicepremiérka Peake je zastřešila pozoruhodným výrokem: „V politice chceme prosazovat taková pravidla, aby se prosadila a vyplatila obyčejná lidská slušnost. Chci ukázat, že slušný člověk není hloupý člověk.“

Lukáš Jelínek: Slušnost coby program?
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Jan Fischer

Podobně vidí svět prezidentský kandidát Jan Fischer. Na svých webových stránkách píše: „Věřím ve slušnost. Slušnost není slabost ani luxus, a už vůbec ne nedostatek názoru. Važme si slušných lidí, protože to jsou silní lidé. Prosazujme slušnost v politice, protože jen díky ní je možné nalézt spravedlivá, a tedy trvalá řešení problémů. A mějme pevné názory, protože jen ten, kdo si je jistý sám sebou, umí respektovat druhé a jednat s nimi slušně.“ Tolik Jan Fischer.

Zrodil se nám zkrátka kult slušnosti – a já jsem z toho smutný. Dosud jsem měl totiž za to, že slušnost je samozřejmost, že ji netřeba dávat na odiv či z ní rovnou kuchtit politický program.

Jistě, slušnost dostává v dnešní České republice na frak. Nejde jen o vulgarity, pomluvy nebo facky v politice. Jde též o aroganci vůči sociálně slabým, seniorům, nemocným. Nůžky se rozevírají, příkopy mezi různými skupinami ve společnosti se hloubí rok od roku více a rychleji. Návrat dialogu, korektního jednání i odpovědné a soudržnost prosazující politiky je naprosto žádoucí.

Je ale k tomu nutné básnit o slušnosti? Nejsou pěkná slova o slušnosti pouze kamufláž? Vždyť člověka, který hlásá slušnost, bychom sotva podezřívali z podrazáctví. A není velebení slušnosti chabou náhražkou za přesný, propracovaný program? Zatímco jednotlivé programové body může vnímat jinak volič spíše levicový a jinak volič spíše pravicový, tak potřebu slušnosti podepíší bez mrknutí oka všichni. Mazané, viďte?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Chce Zelenskyj vyvolat světovou válku?

15:21 Jiří Paroubek: Chce Zelenskyj vyvolat světovou válku?

Lídři upadajícího spolku zemí G7 si pozvali na svou nedávnou sešlost do Francie také ukrajinského pr…