Lukáš Kovanda: I v létě trh práce pokořil rekord počtu volných pracovních míst

08.08.2017 15:11 | Zprávy

Míra nezaměstnanosti v červenci podle očekávání stoupla na 4,1 procenta. Nárůst je výsledkem očekávaného sezonního výkyvu, rozhodně není projevem horšícího se stavu trhu práce.

Lukáš Kovanda: I v létě trh práce pokořil rekord počtu volných pracovních míst
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Počet volných pracovních míst, kterých je přes 188 tisíc, je nejvyšší v historii ČR a velice příznivý je také ukazatel počtu uchazečů na jedno volné pracovní místo – pouze 1,6 uchazeče. Trh práce podává historicky excelentní vývoj i v regionálním členění, neboť v žádném z okresů ČR nepřesahuje míra nezaměstnanosti úroveň deseti procent (nejvyšší je v Karviné, 9,6 procenta), což s výjimkou posledních několika měsíců je v novodobé historii ČR stav ojedinělý. Za mírným červencovým nárůstem míry nezaměstnanosti stojí každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence Úřadu práce a také mírně snížená aktivita firem v letním období v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodů celopodnikových dovolených. V menší míře se začali na úřady práce hlásit i absolventi škol. S příchodem podzimu zamíří míra nezaměstnanosti pod úroveň čtyř procent, svého letošního „dna“ dosáhne v listopadu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. Filip Turek byl položen dotaz

Řidičák

Zajímalo by mě, jak je to s vaším avizovaným odevzdáním řidičáku? Nebo jste to jen tak plácnul, abyste se zviditelnil, což by bylo stejně hloupé, jako ta vaše rychlá jízda a je fakt, že vy politici rádi něco slibujete a pak couváte

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jana Šťastná: Pojďte se s námi projet Pražským metrem a jeho historií

14:31 Jana Šťastná: Pojďte se s námi projet Pražským metrem a jeho historií

aneb Jak to, že se za socialismu toho stihlo tolik postavit?