Lukáš Kovanda: Trump asi uvalí nová cla na Peking. Strhne-li tím bouři, bude nejvíce poškozená paradoxně Moskva

07.09.2018 8:29

Skončilo „připomínkové řízení“ pro Trumpova nová cla proti Pekingu. Zítra se může strhnout bouře.

Lukáš Kovanda: Trump asi uvalí nová cla na Peking. Strhne-li tím bouři, bude nejvíce poškozená paradoxně Moskva
Foto: lukaskovanda.cz
Popisek: Lukáš Kovanda
reklama

Americký prezident Donald Trump zřejmě už dnes zavede nová cla na čínský dovoz v objemu 200 miliard dolarů ročně. Včera totiž skončilo „připomínkové řízení“ neboli období veřejných konzultací k jeho stávajícímu návrhu na novou sadu cel.

Čína už dala najevo, že takový krok nenechá bez odezvy. Bude zřejmě reagovat velmi rychle. Trump však bude neméně razantní, protože potřebuje odvést pozornost od napjaté vnitropolitické situace, kterou podstatně přiživují jeho vlastní aféry či aféry s ním tak či onak související. 

Další kolo obchodní války, které se tedy zítra pravděpodobně roztočí, přiměje mezinárodní investory k přesunu další části peněz do bezpečných útočišť typu amerického dolaru nebo švýcarského franku. Naopak rozvíjející se trhy včetně Číny se ocitnou pod dalším výprodejním tlakem.

Akcie rozvíjejících se trhů přitom ztratily od letošního ledna už takřka 20 procent své hodnoty. Tolik od svého letošního vrcholu počátkem roku odepsal klíčový akciový ukazatel rozvíjejících se trhů, MSCI Emerging Market Index. Padají nejen akcie, ale také měny rozvíjejících se trhů. Nejvíce zasaženy jsou Turecko a Argentina. To z toho důvodu, že i když jim stejně jako jiným rozvíjejícím se trhům přitěžuje zpřísňování měnové politiky americké centrální banky a celosvětová atmosféra strachu z obchodních válek, činily nebo činí ještě navíc vážné chyby ve vlastní hospodářské politice.

Pokud by ale hrozící krize rozvíjejících se trhů získala proporce řecké dluhové krize roku 2015, budou podle modelu Bloombergu nejvíce poškozenými ekonomikami Rusko a Norsko. To proto, že by razantně klesl jejich příjem z vývozu ropy, kterou rozvíjející se trhy zhusta konzumují. Navíc tyto ekonomiky nejsou v eurozóně, takže by nemohly těžit z měnověpolitické stimulace Evropské centrální banky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Štěpán Křeček: Vykořisťovali zaměstnance a doplatili na to

21:04 Štěpán Křeček: Vykořisťovali zaměstnance a doplatili na to

„Reputace společnosti se velmi obtížně buduje, ale velmi rychle ztrácí. Toho si jsou vědomi investoř…