Lukáš Kovanda: Ve stavebnictví se blýská na lepší časy

08.12.2017 9:08

Říjnová čísla ke stavební produkci v ČR potvrzují, že se v letošním roce daří situaci ve stavebnictví stabilizovat. Loňský propad stavební výroby je minulostí. Na druhou stranu čísla zatím nejsou přesvědčivá natolik, aby se dalo hovořit o razantním odrazu ode dna.

Lukáš Kovanda: Ve stavebnictví se blýská na lepší časy
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

V očištěném vyjádření rostla průmyslová produkce v říjnu meziročně svým letošním čtvrtým nejsilnějším tempem. Rostla také tempem nadprůměrným – alespoň tedy v kontextu situace v letošním roce. O jistém „blýskání na lepší časy“ tedy uvažovat lze. Také proto, že stavebnictví by v příštím roce mohla alespoň do určité míry pomoci novela stavebního zákona a také zrychlení čerpání prostředků z fondů EU, které často míří na projekty v oblasti inženýrského stavitelství.

Právě inženýrské stavitelství vykazuje za říjen svůj první meziroční nárůst od letošního března, takže evropské peníze z běžícího programového období 2014 až 2020 už se zjevně začínají projevovat. Díky zmíněné novele stavebního zákona, díky zrychlenému čerpání prostředků z fondů EU a konečně díky pokračující prosperitě celé ekonomiky ČR se bude stavebnictví v příštím roce dařit lépe než letos a než loni. I tak však zaostane za výkonností z předkrizových let s vrcholem v roce 2008.

Lukáš Kovanda
analytik

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…