Ve čtvrtek večer pořádala vysoká škola CEVRO Institut v Praze velmi zajímavou akci. Připravil ji pro studenty a zájemce z veřejnosti především bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar. Na jeho pozvání přijel generál v záloze a poradce politických špiček státu Izrael pan Yaakov Amidror sdělit zájemcům nové zajímavé a relevantní informace. Jak z jeho úvodní přednášky, či spíše analýzy, tak odpovědí na dotazy vyplynula řada obecně méně známých poznatků, která mnohdy kolidují se zažitými mediálními kliše.
Potvrdil se názor, že strůjcem blízkovýchodních bezpečnostních problémů je dlouhodobě Írán. Výsledkem je, že hranice vytyčené v oblasti před téměř sto lety se stávají nejistými. Problémy nastaly v době, kdy moc v Íránu převzali ajatolláhové reprezentovaní Chomejním. Ti chtěli prokázat, že se jim podaří úspěšně vládnout v relativně moderním státu, což se jim podařilo. Výsledkem se stala dynamická negativní síla, která působí nejen v celém regionu i ve vzdálenějších oblastech. Výzvu ajatolláhů přijali nejen šíité, kteří tvoří pouze kolem 15% z celkového počtu muslimů, ale i mnozí sunité. Vše se opírá o oficiálně šířenou ideologii islámu šířeného nikoli vládci ale lidem, tedy jakéhosi islámu zdola. Původ je v Egyptě dvacátých let minulého století.
Důležitým psychologickým a ideologickým faktorem se stal odchod sovětských vojsk z Afghánistánu. Toto vítězství, které by nikdy nezískali bez americké, britské a další výzbroje a instruktorů si islamisté zcela přivlastnili. Prohlašují se za vítěze nad SSSR, který se díky nim rozpadl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz