V článku „Hůř než za bolševika“, který jsem vydal 15. srpna 2013, jsem se zabýval nežádoucím narůstáním sklonu bezpečnostních sborů k používání síly a násilí v zacházení s lidmi. Zmínil jsem se v něm o případu ponižujícího nakládání s návštěvníky věznice, kteří si museli vykoupit bezdohledovou návštěvu syna svlečením do naha. Účastníkem návštěvy byl i čtyřletý syn odsouzeného, jehož ale ostraha věznice neprohlédla. Žádné nedovolené věci dozorci u poškozených nenašli. K věci vydal odmítavé stanovisko spolek Šalamoun a Veřejný ochránce práv.
Stalo se 7. ledna 2013 a neoprávněně ponižovaní se dosud nedočkali omluvy a nikdo nebyl potrestán, ač chování příslušníků Vězeňské služby nezůstalo bez odezvy. Poškození poslali okamžitě stížnost ministrovi spravedlnosti, generálnímu řediteli Vězeňské služby ČR a Veřejnému ochránci práv.
Stěžoval si také spolek Šalamoun, jehož zástupci kromě písemných podání uskutečnili několik osobních intervencí na ministerstvu i u generálního ředitele Vězeňské služby ČR. Dožadovali se, aby ředitel věznice přijal opatření proti opakování zhůvěřilosti a aby se postiženým omluvil. Když vyjednávání k ničemu nevedlo, až 14. května 2013 podal spolek Šalamoun u Generální inspekce bezpečnostních sborů trestní oznámení, které směřoval nejen proti přímým pachatelům ponižování, ale zejména proti důstojníkům Vězeňské služby ČR, kteří jejich chování zaštiťovali. Poškození se k oznámení připojili.
Jediným výsledkem všech stížností je zatím jen zrušení bezdohledových návštěv v dané věznici: Vězeňská služba ČR prostě odsouzenému a jeho rodičům „osladila“ drzost, s kterou se vzepřeli. Ředitel věznice stížnosti odmítl jako neoprávněné a generální ředitel Vězeňské služby ČR se s jeho stanoviskem ztotožnil. K závěrečnému stanovisku Veřejného ochránce práv o šetření události z 19. června 2013 se ředitel věznice ve lhůtě nevyjádřil. 1. náměstek ministra, do jehož kompetence spadá vězeňství, na ústní zprávu člena spolku Šalamoun o události sice reagoval projevem rozhořčení, ale oficiální stanovisko ministerstva bylo pro Vězeňskou službu ČR příznivé.
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) sice vyslechla poškozené, ale to je vše. Spolku Šalamoun dosud ani nepotvrdila přijetí podání, ač to zákon přikazuje. Státní zástupci si podnět k dohledu nad nečinností GIBS nejdříve přehazovali jako horkou bramboru a ten, jemuž nakonec zůstal černý petr v ruce, se vyjádřil, že k trestnému činu nedošlo a postup GIBS je v pořádku. Z jeho vyjádření jsme se dověděli, že generální ředitel Vězeňské služby ČR pod vlivem událostí novelizoval vnitřní předpis, jímž se jeho podřízení řídí při odbavování osob, vstupujících do věznic.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz