Milan Knížák: Umění není pro všechny

29.03.2021 18:08

Stále přemýšlím o funkci umění, o jeho potřebnosti či zbytečnosti, o potřebě či zbytečnosti elitnosti v něm, také zda je nutné si přítomnost umění nějak zasloužit a z toho všeho vyvěrající další otázky a pochybnosti.

Milan Knížák: Umění není pro všechny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Knížák

Nemohu říci, že by si mi veškerá současná umělecká produkce nelíbila, jen jí nedůvěřuji, navíc kategorie líbení či nelíbení, i když ji nepodceňuji (to v žádném případě), mi teď nějak nedostačuje. Nevím zda přemíra toho co lidé nazývají uměním, není na závadu.

Přeměna velké části umělecké produkce na zábavu, ve velké části na tzv. lidovou zábavu, stírá z umění magii, tajemnost, elitnost, atp. atp. atp. atp. atp. a plní roli spotřebního zboží. Asi bychom měli umění tajit, schovávat, znepřístupňovat ho, a ne nabízet, inzerovat, nutit...

Zakázat divadla a zatajit galerie. Uzavřít koncertní sály, zrušit kina, nevydávat knihy. Tohle všechno jsem hlásal na začátku šedesátých let v dávném minulém století, ale asi z jiných důvodů. Možná však, že už to viselo ve vzduchu, ten vzduch však nebyl ještě příhodný, ještě nedozrál. Teď přezrál.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Absurdní důchodové divadlo

15:49 Jiří Weigl: Absurdní důchodové divadlo

Pondělní glosa Jiřího Weigla