Milan Press: Ženu ani květinou neuhodíš. Kvůli viru nezapomeňme na poslankyni Maříkovou

01.04.2020 18:42

Poslanec Klement Gottwald kdysi vyhrožoval kroucením krků české buržoazii a nic se mu nestalo. Karla Maříková z SPD nikomu ničím nevyhrožuje a o smrti nehovoří. Tak proč policie žádá parlament o její vydání?

Milan Press: Ženu ani květinou neuhodíš. Kvůli viru nezapomeňme na poslankyni Maříkovou
Foto: archiv
Popisek: Poslankyně SPD Karla Maříková

Policie České republiky požádala ve čtvrtek 5. 3. Sněmovnu o vydání poslankyně za SPD Karly Maříkové kvůli jejímu vyjádření na sociálních sítích, ve kterém přirovnala imigranty přicházející do Evropy z kulturně odlišných okruhů k invazivním nepůvodním druhům rostlin a zvířat. To má tedy někdo starosti. V momentě, kdy píši tento článek, Sněmovna toto hlasování zatím odložila. Řešíme koronavirus, imigranti musí počkat.

Milovaná je orchidej, tchyně zase kaktus

Co je na přirovnání někoho k rostlině špatného? My, lidé, Homo sapiens, primáti, savci, živočichové, máme stejnou buněčnou stavbu a stejný genetický kód jako rostliny. Před tváří Přírody či Boha (podle toho, čemu věříte) jsme si všichni rovni. Ženy se přirovnávají ke květině zcela běžně, literatura je takových příměrů plná. Milovaná bytost se připodobňuje k rudé růži či k orchideji, tchyně naproti tomu ke kaktusu. Nic proti kaktusům, například film Kaktusový květ s Ingrid Bergmanovou je skvělý a získal i Oskara.

Některá zvířata jsou si rovnější

Každé srovnání je jako dvě koule, dotýká se v jednom bodě. Takové přirovnání ke květině může někomu připadat vtipné, jinému ne, někomu poetické, jinému ne. Tak proč by nemohla paní poslankyně Karla Maříková použít zmíněný výrok, zejména když je poslankyně a má poslaneckou imunitu? To jiní poslanci, v současné době opoziční, nejen kritizují, ale přímo urážejí vrcholné ústavní činitele. Někdy dokonce hovoří o jejich smrti. Proč tedy policie nežádá jejich vydání? Kdysi jistý poslanec Klement Gottwald vyhrožoval kroucením krků české buržoazii a nic se mu nestalo. Paní poslankyně Karla Maříková nikomu ničím nevyhrožuje a nehovoří o smrti. Tak proč chce policie její vydání? Není to měření dvojím metrem? Někomu projdou řeči o smrti vrcholného ústavního činitele, jinému neprojde poetické přirovnání ke květině?

Opatrnosti nikdy nezbývá

Vláda, justice a policie tu jsou od toho, aby chránily naše zájmy a pomáhaly nám s řešením našich problémů, pokud na ně nestačíme jako jedinci či jako rodiny. Proto si je platíme z našich daní a jsou de facto našimi zaměstnanci. Ohrožuje snad paní poslankyně Karla Maříková naše zájmy a řešení našich problémů? Ne, ani v nejmenším. Naopak upozorňuje na potenciální ohrožení našich zájmů a riziko možných budoucích problémů. Činí tak v souladu s principem předběžné opatrnosti. Mnoho lidí kolem mě sdílí stejné obavy, jen je nevyjádřilo tak poeticky.

Podle mého názoru, jako občana České republiky, je žádost o vydání paní poslankyně Karly Maříkové nesprávná, účelová a je v zájmu určité vlivové skupiny. Porušuje princip spravedlnosti a demokracie. Sněmovna by ji vydat neměla.

RNDr. Milan Press, vědecký a projektový manažer

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Rambousek: Naroste nám rozhodnutím vlády silný kožich?

21:37 Oldřich Rambousek: Naroste nám rozhodnutím vlády silný kožich?

Pamatuji doby, kdy byl metrák kvalitního hnědého ořechu za 12 korun. Pamatuji i doby, kdy jsme plati…