Podíl nezaměstnaných osob v prosinci s ohledem na negativní sezonní faktory vzrostl na 3,1 % z listopadových 2,8 %. Sezonní růst nezaměstnanosti v závěru roku se zastavením části prací ve stavebnictví a v zemědělství je každoročně se opakujícím jevem a rozhodně z něj nelze dělat žádné negativní závěry směrem k aktuálně velmi pozitivní situaci na domácím pracovním trhu.
Zpomalení české ekonomiky v průběhu loňského roku se do situace na pracovním trhu zatím nijak nepromítá. I prosinec potvrdil jednoznačný převis poptávky po zaměstnancích nad jejich nabídkou a tento nesoulad bude i v roce 2019 hlavním důvodem pokračujícího rychlého růstu mezd. Zatímco nezaměstnanost se bude i letos pohybovat na velmi nízkých hodnotách, tak ve srovnání s loňským rokem již nelze počítat s dalším výrazným růstem volných pracovních míst.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV