Miroslav Novák: Stále více podniků se potýká s nedostatkem zaměstnanců

10.05.2018 19:10

Podíl nezaměstnaných osob v dubnu poklesl na 3,2 % z březnových 3,5 %. Za dubnovým poklesem nezaměstnanosti stály opět pozitivní sezonní faktory v kombinaci s pokračujícím růstem domácí ekonomiky.

Miroslav Novák: Stále více podniků se potýká s nedostatkem zaměstnanců
Foto: pixabay.com
Popisek: Zaměstnavatel - ilustrační foto

Neutuchající poptávka podniků po pracovnících se v dubnu podepsala pod další nárůst volných pracovních míst. V dubnu již bylo celkově hlášeno 267,1 tis. volných pracovních míst, zatímco celkový počet uchazečů poklesl na 242,8 tis. To znamená, že na jedno volné pracovní místo v dubnu připadalo 0,91 uchazeče! Jedná se evropský a troufám si říci i světový unikát situace na pracovním trhu v tržní ekonomice.

V rámci ČR samozřejmě ohledně situace na pracovním trhu existují regionální rozdíly. I v krajích s dlouhodobě nejvyšší nezaměstnaností, jako je Ústecký či Moravskoslezský kraj, však došlo v poslední době k výraznému poklesu počtu nezaměstnaných a k růstu nabídky volných pracovních míst.

S nedostatkem zaměstnanců se potýká stále více podniků napříč odvětvími. Nové uchazeče marně shánějí jak firmy ve zpracovatelském průmyslu, tak i firmy ve stavebnictví či v dopravě. Aktuální situace na pracovním trhu tak i nadále nahrává dalšímu rychlému zvyšování mezd v průběhu letošního roku.

Podíl nezaměstnaných osob letos dále poklesne, avšak tempo snižování nezaměstnanosti již bude oproti předchozím letům přeci jen pozvolnější. Podíl nezaměstnaných osob v souhrnu za celý letošní rok tak může poklesnout až na 3,3 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 107. Tajemství sametu

22:29 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 107. Tajemství sametu

Ještě stále neutichlI rozmanití tlampačové, křičící do ulic a médií o svém hrdinství před třiceti le…