Miroslav Novák: Za poklesem průmyslu stojí v podstatě výhradně automobilový sektor

06.04.2022 16:25 | Komentář
autor: PV

Průmysl jako celek po nadějném začátku roku v únoru zklamal a vrací se tak na méně optimistickou trajektorii z druhé poloviny loňského roku. Konkrétně průmyslová produkce v únoru oproti lednu poklesla o 2,4 % a v meziročním srovnání poklesla o 0,3 %.

Miroslav Novák: Za poklesem průmyslu stojí v podstatě výhradně automobilový sektor
Foto: Archiv MN
Popisek: Ing. Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Detailnější pohled na únorová čísla opět ukazuje, že za poklesem průmyslu stojí v podstatě výhradně automobilový sektor, který je od poloviny loňského roku paralyzován nedostatkem výrobních komponent. To se následně promítá do slabší výroby motorových vozidel a s ohledem na vysoký podíl automobilového průmyslu na celkovém průmyslu jsou celková čísla o průmyslové produkce stahována dolů. Nadcházející měsíce bohužel pravděpodobně přinesou ještě větší problémy v automobilovém sektoru a zlepšení je v tomto směru možné očekávat nejdříve až ve druhé polovině roku.

V únoru se kromě automotiv nedařilo ani energetickému průmyslu, kde svoji roli sehrálo teplé počasí. Naopak většina zbylých průmyslových odvětví v únoru mírně rostla, ať již se jednalo o výrobu ostatních nekovových minerálních výrobků, strojírenství, chemický průmysl či elektrická zařízení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…