Nechci působit jen jako staromilec či zpátečník donekonečna opakující, to čemu se pan Romportl posmívá, že dříve bylo lépe a kam ta dnešní mládež spěje. Vůbec to tak nepapouškuji, pouze srovnávám některé hodnoty, divím se a je mi smutno, že naše inteligence už nebude časem stačit. Ta umělá již vykročila směle vpřed, jako ostatní vynálezy v průběhu lidských dějin. Jak říká neurovědec Manfred Spitzer, vyklikáváme si mozek.
Nedávno masmédii proběhla zpráva jiných vědců, že chytré telefony nás ohlupují. Opravdu jasnozřivý závěr. To dá přece rozum lépe cvičené opice, že když někdo používá chytrý telefon, tak on ten chytrý prostě není, nemůže být, nebo jim pomalu přestane být. Kdyby totiž byl, tak k čemu by potřeboval tuto pomůcku. Digitální média nás zbavují nutnosti vykonávat duševní práci. Kdyby uměl násobit, nepotřeboval by kalkulačku. Kdyby si uměl najít cestu k cíli, nepotřeboval by různé bedekry, Lonely planet či GPS. Kdyby si leccos pamatoval, nepotřeboval by tyto moderní „taháky“. Jistě, my jsme v škole také potřebovali „taháky“, ale my jsme si je vyráběli a tím jsme se vlastně učivo učili. Nyní nám „taháky“ za nás připravují vědci a techničtí géniové. Jinými slovy vše, čím nám tyto nejrůznější vynálezy pomáhají a ulehčují život, tím nám de facto naše schopnosti, naše znalosti odsouvají na vedlejší kolej, kde pomalu atrofují. Holt něco za něco. Malá vrstva sofistikovaných profíků v inteligenci poroste, druhá, převážná část lidstva bude hloupnout, bude se jí ochabovat paměť i rozum a stane se v rukou těch prvních manipulovatelnou masou vedenou ke konzumování jejich nekonečně nových digivýtvorů.
Je to stejné, jako když přestaneme používat některé svaly. Vynálezy obecně a nejen umělá inteligence a digitalizace, nás prostě zpohodlňují, jsou kontraproduktivní. Vozíme si třeba čím dál tím víc své „zadky“ v různých posouvadlech nebo čím dál tím víc jen sedíme, a tak tloustneme a svaly nám ochabují a musíme si je napravovat v sportech a fitkách či v záplavě módních diet. Proto třeba amazonští indiáni netloustnou ani nesportují a nechodí do fitek, protože mají svaly neustále v přirozeném pohybu. Zatím. Samozřejmě takový přírodní indián také nepotřebuje GPS, protože se orientuje instinktivně. Já GPS velice nesnáším. Likviduje přirozený orientační smysl i schopnosti se třeba orientovat pomocí map. Ty mapy přece „cvičily“ lidský mozkový potenciál najít si cíl. Není to i mnohem zajímavější najít si svůj cíl vlastní silou, najít si v jakémsi tajemném neznámu svou cestu, než si ji nechat okamžitě prozradit nějakou GPS?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV