Nadační fond proti korupci: Finta v Jihočeském kraji aneb Ušití zakázky na míru

11.05.2017 11:12

Nadační fond proti korupci se kromě šnečí finty věnuje i dalším fintám hojně používaných ve veřejných zakázkách. Při analýze zakázek Jihočeského kraje narazil kromě častého využívání losovaček i na fintu „na míru ušitých kvalifikačních předpokladů“, pomocí které Jihočeský kraj „korigoval“ soutěže.

Nadační fond proti korupci: Finta v Jihočeském kraji aneb Ušití zakázky na míru
Foto: nfpk.cz
Popisek: Nadační fond proti korupci
reklama

NFPK přináší detaily k jedné z nich a to zakázky s názvem „Komplexní plnění dodávek projektu ZZS JčK II“ z roku 2015 za cca 35 mil. Kč bez DPH. Jihočeský kraj si na organizaci této zakázky jednorázově objednal bez soutěže externí společnost PPE.CZ, přestože disponuje vlastním oddělením na organizování zakázek.

Podmínkou účasti bylo doložení dvou zcela nestandardních referencí, které musely současně splňovat všechny tyto znaky:

  • implementaci databázového informačního systému řízení (operační středisko) složky IZS v min. výši 2 mil. Kč bez DPH,
  • aplikační část databázového informačního systému řízení (operační středisko) složky IZS musí z toho činit min. 1,5 mil. Kč bez DPH,
  • přičemž musí obsahovat v rutinním provozu minimálně následující části: operační středisko, pracující ve dvoustupňovém řízení s oddělenými rolemi pro náběr tísňové výzvy a pro operační řízení, integrace na systém pro sledování vozů, integrace na telefonní ústřednu a integrace na záznamové zařízení pro nahrávání komunikací a zajištění identifikace a lokalizace volajících z pevných linek i mobilních telefonů, integrace s mapou, zobrazování aktuálně řešených událostí a vozidel v mapě, přiřazování prostředků k řešeným událostem v mapě, konfigurovatelné GUI s přehledy prostředků i řešených událostí podle požadavků zadavatele (zobrazované datové položky, jejich rozmístění, velikosti) s možností online přepínání mezi různými nakonfigurovanými režimy GUI, zobrazování alokovaných prostředků i požadavků na další alokace pro události v přehledu řešených událostí, uchování a provázání historie událostí a dostupnost informací z historie pro uživatele v rámci řešení aktuální události dle zadaného parametru. Kvalifikaci splní i uchazeč, který uvedené funkcionality prokáže v rámci více různých zakázek, které mají jednotný systém pro operační středisko a všechny tyto zakázky společně plní všechny uvedené části a jednotlivě dosahují požadované hodnoty;

Z vyčerpávajícího popisu dlouhého řadu znaků požadovaných referencí lze spíše než na legitimní podmínku účasti odkázat na „ušití zakázky na míru“.  

Byly podány 4 nabídky od společností: TTC MARCONI s.r.o., Fresh Communication, s.r.o., NESS Czech s.r.o. a VÍTKOVICE IT SOLUTIONS a.s.

Nabídky společností NESS Czech s.r.o. a TTC MARCONI byly vyloučeny právě z důvodu nenaplnění extrémně diskriminačních kvalifikačních předpokladů. Zakázku vyhrála neznámá společnost Fresh Communication, s.r.o., jejíž součet obratu za celkovou dobu existence před získáním této zakázky za 35 mil. Kč byl necelých 5 milionů. Společník administrátora PPE.CZ v minulosti vystupoval v holdingu, do jehož portfolia spadal i jeden z nevyloučených uchazečů – společnost VÍTKOVICE IT SOLUTIONS a.s.

„Opět se potvrdilo, že jsme velmi vynalézavým národem a zákony si dovedeme ohnout, pokud nám z toho kouká vlastní prospěch,“ okomentoval další z fint Karel Škácha, ředitel Fondu.

Nadační fond proti korupci je zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberální institut: Potravinová soběstačnost je drahý a nebezpečný nápad

16:26 Liberální institut: Potravinová soběstačnost je drahý a nebezpečný nápad

Poslanecká sněmovna v současné době projednává legislativní návrh skupiny poslanců na zvýšení potra…