Spojené státy – země , která má s protonovou terapií největší zkušenosti – zveřejnily výsledky výzkumu, který probíhal ve všech protonových centrech v USA od ledna 2010 do prosince 2012. Probíhal anonymně a pracoval s podrobnostmi léčby skupiny dětí mladších 18 let. Studie naznačuje, že v budoucnu vzroste vedle mozkových nádorů na významu také ozařování nádorů kraniospinální osy, u kterých byl dříve přínos protonové léčby podceňován. Kromě snížení nežádoucích účinků a rizika vzniku sekundárních nádorů přináší protonová terapie i prokazatelné finanční úspory. Je to velké téma například ve Velké Británii, kde je stát plně zodpovědný za rozpočet zdravotnictví, a kde seriózní debatu na toto téma otevřela právě medializovaný příběh Ashyi Kinga. Studie shrnuje , že počet dětských pacientů léčených protonovou terapií kontinuálně roste, stejně jako podíl dětských vůči dospělým diagnózám, což vychází z benefitů, které léčba přináší, a je umožněno výstavbou nových protonových center. Průměrný pacient je mladší 10ti let, s onemocněním mozku nebo sarkomem v oblasti páteře. V důsledku pokračujícího výzkumu a příznivých výsledků plánují USA v letech 2014 až 2016 otevření dalších 7 center, z nichž jedno bude sloužit jen pro léčbu dětí a 3 další budou napojena na dětské nemocnice.
A tak zatímco okolní státy hledají prostředky , jak účinnou a bezpečnou léčbu zprostředkovat právě dětským pacientům, Česká republika, která se může pyšnit nejmodernějším centrem v Evropě, ji svým občanům umožňuje jen výjimečně. Právem tak veřejnost nabývá dojmu, že protonová terapie je určena jen vyvoleným a množí se názory, že těmi jsou buď lidé bohatí, kteří si mohou léčbu uhradit sami nebo ti, kdo mají potřebné kontakty.
Přitom hlavně u dětí, které jsou zvláště citlivé k pozdním nežádoucím účinkům běžné léčby ozařováním – klasické nebo konvenční radioterapie, jsou nádorová onemocnění běžnou a mezinárodně uznávanou indikací pro ozařování protonové.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Novák , Protonové centrum , onkologie , Ashya
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.