Ondřej Kosina: Vyhaslá hvězda řeckého premiéra Tsiprase

12.12.2016 13:03

Kdyby se koncem listopadu konaly v Řecku volby, současná vláda Alexise Tsiprase by je prohrála na plné čáře. Mladý sympatický ležérní politik bez kravaty se v čele radikálně levicové formace SYRIZA stal symbolem naděje pro hlubokou krizí zmítané Řecko. Drobní lidé, kterých se ekonomická a finanční krize dotkla nejvíc, přestali věřit tradičním stranám, zejména socialistům a masově podpořili tzv. novou levici.

Ondřej Kosina: Vyhaslá hvězda řeckého premiéra Tsiprase
Foto: europarl.europa.eu, tan
Popisek: Alexis Tsipras, premiér zadluženého Řecka

Avšak poté, co se SYRIZA dostala k moci, konfrontována s tvrdou realitou a vyjednáváním s matadory evropské politiky, radikalismus opadl a Angela Merkelová si divokého Tsiprase rychle ochočila. Stal se jen dalším mainstreamovým politikem prosazujícím úsporná opatření a rozpočtové škrty (tzv. austerity policy), kterou Athénám nadiktovala Trojka (Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond). Vládní návrh rozpočtu na příští rok počítá s dalším zvyšováním daní a úsporami vládních výdajů. Proti kabinetu často v athénských ulicích demonstrují frustrovaní, převážně mladí lidé. Nezaměstnanost v zemi dosahuje podle březnových údajů 24,1 %, přičemž nejhůře na tom jsou právě absolventi škol. Jediné, co nyní odlišuje Tsiprase od politiků tradičních stran, je absence kravaty.

V této situaci nepřekvapuje, že popularita uskupení SYRIZA trvale klesá a přestože si stále udržuje pozici nejsilnější levicové strany, nyní ztrácí na hlavní opoziční stranu plnou polovinu hlasů. Podle průzkumu preferencí by se do parlamentu dostalo sedm stran oproti současným osmi. Tříprocentní uzavírací klauzuli by nepřekročili Nezávislí Řekové (ANEL), menší koaliční partner v Tsiprasově kabinetu, kteří by ztratili svých deset mandátů. Vítězem voleb by se stala konzervativní Nová demokracie (ND), jedna ze zavedených stran establishmentu, která se v posledních desetiletích střídala u moci se socialisty z uskupení PASOK. Zatímco klasická pravice si udržela stabilní voličské jádro i v průběhu nejhlubší krize, a nyní opět posiluje, socialisté se definitivně marginalizovali. SYRIZA se navíc po převzetí vládní odpovědnosti začala štěpit – v srpnu 2015 se odtrhla Lidová jednota a v dubnu 2016 vznikl radikálně levicový Směr ke svobodě v čele s bývalou parlamentní mluvčí za Syrizu Zoe Konstantopoulou. Ten by dokonce pronikl s 3,5 % hlasů do parlamentu.

ND by získala 38 % hlasů a 159 mandátů, zatímco druhá SYRIZA pouze 19 % a 55 křesel. Pravice by tak díky bonusu 50 mandátů pro vítěze pohodlně sestavila jednobarevnou vládu s osmi hlasy zajišťujícími nadpoloviční parlamentní většinu. Od posledních voleb v září 2015 si tak ND polepšila o 10 %, zatímco SYRIZA 16,5 % ztratila. Třetí místo si stabilně drží fašisté ze Zlatého úsvitu, kteří si polepšili na 9,5 %. Posilují rovněž komunisté, kterým by nyní odevzdalo hlas 7 % respondentů. PASOK (6,5 %) a Centristická unie (3,5 %) disponují stabilním elektorátem, zatímco středová Potami (Řeka) a Nezávislí Řekové voliče ztrácejí a nyní by se do parlamentu ani nedostali.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

16:07 Pavel Foltán: Další sociální hřích ministra Jurečky?

Jak víceméně poněkud nezajímavě stručně sdělila některá média, v úterý 16. dubna Ministerstvo práce …