Oživení: 40 oznámení, 39x odveta – zkušenosti oznamovatelů nejen korupčních jednání

31.03.2014 12:16 | Zprávy

Občanské sdružení Oživení ve spolupráci s neziskovými organizacemi v Estonsku, Maďarsku, Polsku a Slovensku vedlo rozhovory o praktických zkušenostech 40 oznamovatelů nekalého jednání (whistleblowerů), z toho 12 v ČR.

Oživení: 40 oznámení, 39x odveta – zkušenosti oznamovatelů nejen korupčních jednání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Pokud má vzniknout opravdu konstruktivní debata o ochraně oznamovatelů, je třeba otevřít příliš dlouho zavřené dveře a pozvat k diskusi u stolu všechny relevantní hráče. Nejenom zákonodárce či zástupce občanského sektoru, ale i samotné oznamovatele“, Lenka Franková, Oživení o. s.

Předmětem analýzy byly praktické zkušenosti s oznámením, konkrétně jaké možnosti oznámit nekalé jednání měli oznamovatelé na pracovišti, na jaké veřejné instituce se mohli obrátit, čemu čelili a jak se mohli bránit odvetným opatřením.  Výsledky analýzy jsou alarmující. Všichni oznamovatelé v ČR čelili různým formám odvetných opatření. Polovina ze všech 40 oznamovatelů ztratila v souvislosti s oznámením své zaměstnání. V každém pátém případě se vyhazovy dotkly spolupracovníků či sympatizantů oznamovatele.

„Analýza praktických zkušeností podpořila dosavadní doporučení: je nezbytné oznamovatelům zajistit možnosti důvěrného či anonymního oznámení, jeho nezávislé efektivní řešení, a právní ochranu. Současný stav, kdy oznamovatel předává (podle interních předpisů) svá podezření svému nadřízenému, který je v drtivé většině do nekalého jednání právě zapojen, je nesmyslný“, doplňuje Lenka Petráková, spoluautorka analýzy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…