Pavel Foltán: Bumerang efekt právního kutilství

28.02.2021 10:22 | Zprávy

Už je tu obecně známá jedna divadelní hláška o „sopce, která svou činností zasypala sama sebe“. Copak na divadle se to snese. Horší je to v legislativě. A v praxi řízení státu je to - v novověku historie toho tuzemska - jev, co spíše více, nežli méně jde daleko za hranici rizika - do tekutých písků hazardu (byť zdánlivě zpravidla písků zlatých, ale vždycky nevyzpytatelně horkých a horších, než je ten nejtenčí tenký led).

Pavel Foltán: Bumerang efekt právního kutilství
Foto: Foto Jarka Foltánová
Popisek: JUDr. Pavel Foltán, člen Rady ČTK

V legislativním procesu (a „pro blbý“ už po tisící první vždycky opakuju, že legislativa = normotvorba - čili zde vytváření zákonů, takže zákonodárný proces, avšak nikoliv souhrn zákonů, za který to spousta hňupů ještě dodneška hloupě zaměňuje), takže v tom legislativním procesu novodobé historie tohoto státu ta sopka „zasypala sama sebe“ už několikrát. Schematicky příkladně to byly například takzvané ty „právnické dvouletky“ zhruba na začátku 50. let, potom v 1. polovině 60. let, a pak znovu zhruba asi po deseti letech. Ta naše „stará“ generace zkušených právníků to zná. No, a jestli to znají i ty mladší generace - těžko říct. Lze možná i důvodně předpokládat, že asi už ne. Alespoň podle toho, co vidím kolem sebe (a to nejen v právní praxi už po dobu těch předchozích tří desetiletí) řečeno s klasikem „je to běs, je to běs, je to běs“.

Po převratu 1989 všechny ty tři předchozí právnické dvouletky nahradila jedna velká „právnická třiceti-letka“ (a bohužel, zdá se, že zatím ještě neukončená). Někdy a spíš často lze s úspěchem pochybovat o pojmu „právnická“ - vzhledem k tomu, co z koho při tom leze. A tak jsem si (pro sebe za tím účelem) už před více, než čtvrt stoletím k přehlednější systemizaci vytvořil svůj pojem „právní kutilství“ - a světe div se - i ten pojem se časem ujal podobně, jako i řada jiných pojmů z mé terminologické kuchyně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla