Pavel Foltán: Kocourkovstan v o/bludném kruhu mediální politiky?

02.05.2025 15:23 | Glosa

Už se těším na ten októbrfest ajnkeslbundes ádvatřišoudvatři hokusfokus, a možná přijde i odborník, apod., až po volbách začne ta avizovaná „přestavba“ ČT & spol. spojených mééédyjoven – a jak z toho ven. Leckdo leckde i kdokoli kdekoli by se už teď logicky mohl domnívat, že ta „condictio sine qua non“ celospolečenská (odborná i laická) diskuse o koncepci zase bude nahrazena kopírováním cizích (a trendově tzv. „západních“) vzorů, a že pak z toho zase vznikne další paskvil, jako už mockrát za předchozích 35 let onoho radostného budování éry kapitálového šokialismu. Škoda slov? Možná. Kdo ví. Nicméně, jen si to znovu poslechněte a snad (už konečně?!?) i uvědomte, ctění kapitáni Titanicu médiapolitbizu v tuzemácku & okolí.

Pavel Foltán: Kocourkovstan v o/bludném kruhu mediální politiky?
Foto: archiv P. Foltán
Popisek: Pavel Foltán, písničkář, mediální právník, analytik, bývalý univerzitní pedagog

V ledačem ani dnes ani dřív nám nebylo a není zapotřebí cizích vzorů. Máme svých (už historicky průkazně) dost z vlastní líhně domorodců od pradávna zeměmi Koruny České počínaje, přes CK und C&K a Československem pokračuje až (po oné další a kolikáté už v našich dějinách) přetržce protektorátu BuM + SŠ pak dík Benešově tzv. právní kontinuitě znovu Československem pokračuje až do neo-Lipan, neo-Chlumce a neo-Bílé Hory s krycím jménem „sametová revoluce“ (sic!!!) na podzim 1989 roku konče ..? A onou „mediální zkratkou“ vzato – za vše stačí jeden bonmot coby symbol cimrmanismu-vševědismu „… zkuste to bez drátů, milý Marconi …“ A není to málo? 

Těch hrátek a her, co tu jedou cca. už od toho 1990 roku je tu řada = tunelů, jak děr v ementálu. Tady se točí gruppen simultánka hlavně o latentní privatizaci kmitočtů, což bylo už v ČSR, pak i v ČSSR a teď i v ČR stále je národní vlastnictví (všeho lidu = per analogiam řečeno „res communis omnium“) – čili proto na to vyzraje ten, kdo to latentně zprivatizuje. Podobně, jako tu slavnou ČT v letech 2000 až 2001 v čase oné „televizní krize“ – trpké plody toho zde aktuálně znovu explodovaly jak Vesuv, ale tím to ani zdaleka nekončí. Už jen v tom směru je tu pole zvorané a dala by se popisovat dlouhá řada příkladů typiše čechyše šmoulích případů z praxe (řečeno s vox populi) na defenestraci. Ale „o tom potom“. Všechno má svůj čas, i v posloupnosti několika článků s touhle a okolní tématikou.  

Pro dnešek, ergo pro začátek, hlavně pro ty, co to z vlastní praxe osobně nemůžou pamatovat, i pro ty, co to neznají, ač by měli vzhledem ke svým funkcím, v nichž sedí (a bohužel pohříchu) rozhodují, přestože o jádru pudla mají (typiše) kajne ánung. Čili nutno i jim v jejich vlastním zájmu a v zájmu všech zase zopakovat, že trocha historie nikoho nezabije (aneb jak to začalo? = ta současná bitva těch „vyvolených“ o ty naše kmitočty):

Jozef Murgaš (jaksi „pozapomenutý“ slovenský vynálezce, potomek chudých rolníků z okolí Banské Bystrice) vymyslel a zkonstruoval např. jeden z prvních systémů pro bezdrátový přenos lidského hlasu pomocí rádiových kmitočtů, a tedy včetně jednoho z prvních vysílačů pro následný přenos rozhlasového vysílání. Udělal to v roce 1905 (jako první asi nejen) v Americe, a pak v roce 1916 mu Okresní soud v NY oficiálně přiznal prvenství bezdrátového přenosu informací právě pomocí tónové modulace elektromagnetických vln. Tím byl zařazen do společnosti dalších velikánů v oboru – jako byli např. Tesla, Popov, Marconi, Herz, Fessenden, Edison, Branly, Amstrong. Nicméně lajfislajf – a už od Cimrmana víte, jak to v tom světě patentovém fAnglii i fAmerice chodí - „teď, teď tu byl, museli jste se minout …“ Přičemž by možná i doma v nově vzniklé Republice Československé hned zpočátku jejích 20. let leckdo mohl vytknout i tatíčkovi Masarykovi, že i při své teorii tzv. čechoslovakismu ne příliš bystře dohlédnul na správné a právně bezvadné ošetření práv československého vynálezce Jozefa Murgaše – západní propaganda západního světa už zhruba 120 let masíruje prostor „vědění“ téhle planety svou politikou a píárkem svých lidí = všichni vědí, kdo v tom oboru byl Edison, Tesla, atd. – ALE kdy jste od nich slyšeli, kdo to byl Jozef Murgaš?!? A kdy jste to slyšeli tady od tuzemáků? Takže asi tak. Mimo mnohé jiné.

A coby tubíkontinued nechstefolge avizo k příští poznámce by se dalo připomenout z naší ČS mediální historie i to, že hned po vzniku Republiky Československé tady (krom tehdy klasických printů) zafungovala i tehdy moderní resp. nejmodernější část médií elektronických – a to Československý rozhlas, a rovněž forma distribuční (ergo agenturní) v mediálním zpravodajství, a to ČTK (čili tenkrát Československá tisková kancelář). Takže tehdejší ČSR to „zmákla“ rychle a dobře hned zpočátku – ta „malá zemička“ v srdci oné tehdejší Evropy (rodící se do svobody … inu), ta „malá zemička“ z pohledu těch tehdy evropských velmocí jako Anglie, Francie, Německo, a spol. – co se (jakožto ty velmoci) udělaly na koloniální politice, až hanba mluvit. Zatímco v době císařství Karla IV. musely (ke své hrubé nemilosti) ještě rády respektovat moc našich zemí Koruny České – dodneška to nestihly rozdýchat – jak patrno i z chování té jejich EU … Nicméně – to je vina především těch tuzemáckých politiků, co do tohoto stavu jak to Československo, tak posléze i tu ČR dostali – „to jsou paradoxy, viďte, Vaňku.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Milan Knížák: Na to petice nestačí

12:17 Milan Knížák: Na to petice nestačí

Glosa Milana Knížáka.