Pavel Ries: Návrh památkového zákona neochrání neregistrovanou zástavbu

30. 5. 2017 20:18

Výzva poslancům k vládnímu návrhu zákona o ochraně památkového fondu (sněmovní tisk č. 666)

Pavel Ries: Návrh památkového zákona neochrání neregistrovanou zástavbu
Foto: Archiv PR
Popisek: Pavel Ries

Připomínky k návrhu zákona o ochraně památkového fondu

Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci,

Naše asociace zpracovala připomínky k návrhu památkového zákona na podnět PhDr. Vladimíra Špidly již v roce 2015. Od té doby je předkládáme vládě a následně poslanecké sněmovně. Smyslem našich připomínek je především ochrana památkových měst. Naše historická města jsou nejcennější částí našeho kulturního dědictví nejen svou hodnotou kulturní a historickou, ale i jako umělé životní prostředí naší společnosti. Nejen jednotlivé památky, ale především prostory, které vytváří jejich urbanismus, jsou významné pro naplňování kulturních, psychických a emocionálních potřeb naší společnosti, mají sílu významně ovlivňovat vztahy mezi lidmi. Historický urbanismus je stále aktuálním vzorem pro humanizaci soudobého urbanismu.

Urbanistickými hodnotami se návrh nového zákona nezabývá, nedovede ochránit neregistrovanou zástavbu, která spoluvytváří rovnocenně město s jednotlivými památkami. Právě neregistrovaná zástavba se stává snadnou kořistí komercializace, její úpravy a přestavby málokdy prospívají registrovaným památkám. Aktuálním příkladem je nedávná kontroverzní demolice tzv. Kozákova domu na Václavském náměstí v Praze. Nechceme neměnné město, naše připomínky však vytvářejí prostor pro změny bez ztráty kulturních hodnot.

Doplňujeme urbanismus, který nabízí možnost funkčního spojení zákona o památkové ochraně se zákonem stavebním – ve smyslu dokumentu Ministerstva pro místní rozvoj „Politika architektury a stavební kultury“ z r. 2014.

Prosíme všechny poslankyně a všechny poslance, aby si uvědomili nezbytnost doplnění ochrany urbanistických hodnot do památkového zákona a nehlasovali pro přijetí jeho návrhu v současném znění. Zákon v předložené formě nijak nebrání naše památková města před devastací, která jim hrozí především komerčními tlaky. Tématika je pro záchranu památkových měst natolik závažná, že ji nepřestaneme trvale sledovat.

Pavel P. Ries
president Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…