Petice: Aby český národ nevymřel

02.08.2017 12:40

Iniciativa rodičů a rodin na poslance parlamentu ČR, aby vyřešili vážnou populační krizi, do které směřujeme a změnili přístup státu k českým rodinám.

Petice: Aby český národ nevymřel
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Matka s dítětem, ilustrační foto

Úvod:

Citát ze zprávy ústavu demografie FRRMS Mendelovy univerzity Brno z července 2017:

„Přežije Český národ 21. století, nebo zmizí z mapy Evropy?“

„Generace narozená v letech 1995 až 2005 byla populačně nejslabší v novodobé historii České republiky. V roce 1999 dosáhla úhrnná plodnost svého národního minima, a to 1,13 dítěte na jednu ženu v čemž drží Česká republika navíc i smutný světový rekord. Až bude tato relativně malá generační skupina obyvatel zakládat rodiny a mít děti, dojde pravděpodobně v souladu s negativními trendy plodnosti pohybující se pod hranicí prosté reprodukce k výraznému zintenzivnění vymírání českého národa. Bez kompenzace zahraniční migrací nebude možné zachovat ani stávající počet obyvatel České republiky.“

Motiv:

Žádáme politiky, aby rodinu považovali za jeden z nejdůležitějších zdrojů prosperity společnosti. Tak, jako je potřebný udržitelný rozvoj v dalších oblastech, i pro rodinné vztahy je zásadní stabilita. Nejstabilnější formou soužití je stále manželská rodina. Stát by měl změnit svůj zastaralý pohled na rodinu jako na soukromou jednotku, navrátit jí ztracené společenské postavení a působit na její rehabilitaci v žebříčku hodnot. Ale pozor, peníze nestačí! „Nežádáme jen ekonomická opatření, ale především tvorbu klimatu, který podporuje stabilní rodinné soužití, oceňuje výchovnou péči a mladé lidi k těmto hodnotám vychovává. Chceme zdůraznit, že tímto nechceme vyčleňovat či diskriminovat ty, kterým se stabilní a prosperující rodina nedaří. I oni se ve většině případů, jak dokládají výzkumy, o nový začátek v duchu zmíněných hodnot pokoušejí.“ (Citace z teze Národního centra pro rodinu, Brno 2017). Jsme přesvědčeni, že nejde o prázdná slova, pokud se politická reprezentace v tomto duchu vyjadřuje a zavede prorodinná opatření.

Náš cíl:

1) Porodné pro každou mámu a na každé dítě - ne jen na první dvě a pro sociálně slabé, jak je to nyní.

Prioritou je morální ocenění rodin s dětmi a jejich stabilizační funkce v rychle se měnící společnosti a napravení této nerovnováhy. Český národ naléhavě potřebuje víc než dvě děti v rodině. Podporu si zaslouží každá máma, jak ta bez práce, tak ta pracující a odvádějící daně. Mateřství nesmí být diskriminováno kvůli sociálnímu či ekonomickému postavení.

2) Zvýšení podpory v mateřství, rodičovského příspěvku a větší progresivní slevy na daních pro rodiny s dětmi.

Zajistěme rodičům, aby často neklesali na úroveň chudoby po dobu mateřské dovolené. Každé dítě přinese za svůj život dostatek peněz na daních a HDP. Tak proč na počátku rodiče nepodpořit?

3) Novomanželské půjčky.

Podpořme nové rodiny zvýhodněnými úvěry. Motivujme sezdané manžele bezúročnými úvěry do 30ti let věku a za každé dítě jim odpusťme část dluhu.

4) Svobodný výběr místa a délky porodu pro těhotné páry.

Sjednoťme podmínky pro nemocniční, ambulantní i domácí porody a vraťme kompetence porodním asistentkám stejně, jako je tomu v ostatních vyspělých zemích.

5) Podpora před porodem, u porodu i po něm.

Těhotné páry si zaslouží úlevy a podporu. Např. slevy na cestovné a lékařská vyšetření. Těhotenské přípravy a cvičení v těhotenství by měli být proplácené všemi zdravotními pojišťovnami. Zajistěme održování bezplatného doprovodu u porodu, který je na mnoha místech dosud nezákonně obcházen. Informovanost před porodem je stále nedostatečná. Sjednoťme rodinné vstupné na 2 dospělé osoby (rodiče) a neomezený počet vlastních dětí, ne poze na jedno či maximálně dvě děti, jak tomu mnohdy je…

6) Jasná politiku o potratech a jejich dopadech na rodiče i společnost.

Chraňme nenarozený život, bojujme proti zbytečným potratům. Nesuďme, ale pomáhejme lidem, kterých se to týká!

7) Více vysílacího času ve veřejnoprávní televizi pro rodinné pořady na úkor bulváru, vražd a podprůměrných reality show tak, aby mohla rodina společně zasednout k televizi i jindy než jen o vánocích.

Motivujme popularizací těhotenství a rodičovství naši dospívající generaci. Taková investice se nám po čase mnohonásobně vrátí. Naše děti nebudou v životě tolik ztraceni, jako jsme byli my díky nedostatku pozitivních informací a příkladů. Jedině rodina poskytne dětem kompletní škálu mužských a ženských vzorů tak, aby nám tu nevyrostla generace asociálů, zakompexovaných, agresivních jedinců, ale sebejistí, slušní, mladí lidé.

8) Zdravější a modernější stravu do školek a škol pro děti a mládež.

Změňme staré socialistické výživové tabulky a báchorky o výhodách mléka, bílé mouky a cukru. Rozšiřme jídelníček o regionální potraviny, bezmasé a bio výrobky.

9) Lepší koncepce vzdělání a šťastnější dětství našim dětem, včetně kvalitní rodinné a těhotenské výchovy na středních školách.

Proměňme naše školy v místa bez přetěžování, stresu a šikany. Hledejme cestu k rozvoji individuality a ne stáda. Nabídněme dětem a učitelům šanci být šťastní a jedineční bez porovnávání a odsuzování. Přejděme od známkování a domácích úloh k výuce se slovním hodnocením a projektovému učení, které děti i učitelé zvládnou během času ve škole. Nehledejme již objevené a proveďme změny, které jinde fungují úspěšně již desetiletí.

10) Chceme od politiků uznání pro ty, kteří vychovávají svoje děti a snaží se o stabilní rodinné, především rodičovské, vztahy a zakotvení tohoto uznání do strategických dokumentů, např. koncepce státní rodinné politiky.

Závěrem:

Nechceme, aby se děti vzdalovaly rodičům. Aby děti byly nesplnitelným snem, překážkou, komplikací, či problémem v našem životě, ale aby byly naším právem, radostí a štěstím. Přejeme si, aby český národ nevymřel. Pokud to pro Vás nejsou prázdná slova, pokud to cítíte stejně nebo podobně, projevte to, prosím, svým podpisem a sdílením. Oslovujme politiky, kteří budou kandidovat ve volbách. Ptejme se, než je zvolíme, co udělají pro děti, rodiny, těhotné, naši vlast a národ, a podle toho pak vybírejme u voleb.

Mlčením změny nedosáhneme! Nestyďte se za to, že jste rodiči.

Petici můžete podepsat ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…