Petice: Zachraňme lípy v zámeckém parku Dolní Benešov

30.6.2022 4:25 odp.

Město Dolní Benešov naplánovalo v rámci revitalizace parku kolem zámku vykácení 108 stromů, převážně lip a javorů.

Petice: Zachraňme lípy v zámeckém parku Dolní Benešov
Foto: pixabay.com
Popisek: Petice - ilustrační foto

Část již byla vykácena na jaře, zbylých sedmdesát stromů se má pokácet v listopadu. Ne všechny stromy však mají být vykáceny z důvodu stáří a špatného zdravotního stavu. Některé prostě jen překážely novému architektonickému plánu parku. Mezi takové se zařadily i lípy č. 49 a č. 70, které jsou nejblíže betonovému tanečnímu plácku. Mluvil jsem o nich s architektem Lubomírem Rychtárem i odborníkem Davidem Mičanem, který vypracoval posudky na zdraví stromů.

Po našem rozhovoru ani jeden z těchto expertů netrval na jejich vykácení. Vedení města však chce stůj co stůj dodržet svůj původní plán a stromy odstranit. (Na zasedání zastupitelstva 21. června 2022 jsem prezentoval celou kauzu stromů i s vyjádřením odborníků, kteří již na vykácení netrvají. Přesto jsem byl přehlasován, když jsem žádal vyjmout dvě lípy z plánu na kácení; pro můj návrh hlasoval ještě R. Spruch, sedm bylo proti, čtyři se zdrželi.)

Přesto neházím flintu do žita. Dne 18. července se z mé iniciativy uskuteční slyšení architekta Rychtára, který byl přizván na rozšířené zasedání rady města. (Původně jsem chtěl, aby byla přítomna i veřejnost při zasedání zastupitelstva, město však rozhodlo, že svůj postoj bude překládat toliko architekt Rychtár, a to pouze radním a zastupitelům. Budiž.) Abych však mohl na tomto sezení prezentovat i postoj dolnobenešovských občanů, rád bych měl v ruce i hlasy veřejnosti, tedy dostatečný počet podpisů na petici pro záchranu stromů.

Anketa

Vláda Petra Fialy dle vašeho mínění povládne (ptáme se od 30.6.2022)

95%
hlasovalo: 10687 lidí

Zdvořile tedy žádám především vás, dolnobenešovské občany a rodáky, abyste připojili svůj podpis pod petici, která chce zachránit dvě zhruba šedesátileté lípy v zámeckém parku.

Některá vyjádření expertů, jak jsem je zaznamenal při telefonickém hovoru dne 14. 6. 2022 a později:

Bc. David Mičan, zpracovatel posudku stromů: vykácení lip v oblouku u cestičky nebylo ze zdravotních důvodů ale z kompozičních, nevyhovovaly záměrům architekta. lípa číslo 49 má sekundární korunu a nevhodné větvení, žádný krasavec už z něj nebude, nicméně důvodem jeho pokácení není zdravotní stav, ale má se pokácet z kompozičních důvodů (stejně tak lípa č. 70)

architekt ing. Lubomír Rychtár: vnímám hlasy místních lidí a kdybych měl pocit, že bych s něčím ťal do živého, tak to určitě nebudu prosazovat silou, vždy je to o nějaké debatě, kompromisu. S lípami č. 49 a protější č. 70 jsem to vnímal podobně, proto jsem je na jaře z kácení vyňal.

Při seznámení a osobním setkání 16. 6. v zámeckém parku, když jsem panu Rychtárovi vysvětlil, jak dobrou funkci lípa plní při různých koncertech, kdy pod ní ve stínu vysedávají návštěvníci i muzikanti a jak si na její samozřejmou přítomnost a blízkost občané navykli, mi pan architekt řekl, že mě plně chápe a že lípu kácet již nemíní.

Marek Sklář

Petici můžete podepsat ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Jaký je zájem o kandidaturu za KSČM?

Paní předsedkyně, co říkáte na to, že řada vašich bývalých zástupců nyní raději kandiduje za nezávislé apod. než za KSČM?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Valenta: Necháme děti mrznout ve školách kvůli špatným rozhodnutím politiků?

19:48 Ivo Valenta: Necháme děti mrznout ve školách kvůli špatným rozhodnutím politiků?

Komentář na facebookovém profilu k vládnímu návrhu energetických úspor.