Petice: Žádáme změnu hudební dramaturgie na stanici Český rozhlas Dvojka

23.04.2022 19:48 | Komentář
autor: PV

„Český rozhlas vytváří pluralitní, nápaditou a rozmanitou programovou nabídku, která splňuje vysoká etická a kvalitativní měřítka, a nepodřizuje snahu o kvalitní výstup tlakům trhu.“ Píše se mimo jiné v Kodexu Českého rozhlasu, písmeno f).

Petice: Žádáme změnu hudební dramaturgie na stanici Český rozhlas Dvojka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petice, ilustrační foto

V praxi se to ale neděje. Český rozhlas Dvojka už léta prokládá své vysílání hudbou, která nesplňuje nic z toho, co kodex hlásá. Jde o stále se opakující mainstreamové písničky několika zpěváků a zpěvaček a bohužel také o stupidní normalizační hity; často se obojí vzájemně prolíná. Odpověď ombudsmana Českého rozhlasu, že se tak děje proto, že „cílovou skupinou posluchačů jsou v případě Dvojky spíše ženy středního a vyššího věku z menších sídel“ považuji za důsledek takového vysílání, nikoli za jeho příčinu. Pokud je to ovšem vůbec pravda a hlavním důvodem nejsou tantiémy Ochranného svazu autorského (OSA), vyplácené na základě tzv. playlistu několika vyvoleným.

Nepochopitelný je přístup hudebních dramaturgů v případě autorských pořadů či pozvaných hostů, kteří nemají žádnou možnost ovlivnit výběr hudby, která s jejich životem, anebo s jeho předělovými okamžiky souvisí. Je téměř pravidlem, že se jim zahraje něco, co s jejich příběhem vůbec nijak nesouvisí, ba dokonce je v přímém protikladu. Když je do těchto pořadů pozvaný host, který je sám muzikant, při povídání s ním hudební dramaturgie nezařadí ani jednu jeho písničku!

Tereza Boučková, spisovatelka a moderátorka Nočního Mikrofóra, pozvala hudebnici a spisovatelku Evu Turnovou a písničky, které k příběhu hosta patřily, zahrála. Byla za to pokárána a její výběr písní byl všemi nadřízenými, včetně hudebního dramaturga, odsouzen. Původní anotace pořadu Nočního Mikrofóra byla taková, že se v něm nabízejí „hudební lahůdky podle přání našich hostů“. Když jsem na tento rozpor upozornil otevřeným dopisem vedení ČRO dne 12. 4. 2022, ještě ten den v tichosti tato věta z anoncovaných pořadů zmizela. Já takovému přístupu říkám „plíživá normalizace“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…