Petice na odvolání guvernéra ČNB Miroslava Singera

27.12.2013 7:27

S ohledem na velmi riskantní krok intervence české měny za účelem oslabení měňového kurzu české koruny s výhledem na zlepšení hospodářského růstu a další makroekonomických ukazatelů, využívá své možnosti a po dlouhých 11 letech využila ČNB intervence.

Petice na odvolání guvernéra ČNB Miroslava Singera
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer
reklama

To však nutně vede k inflaci, zdražení importovaného zboží a tím dalšímu už tak nepříjemnému zatížení občanů ČR vyššími cenami a to uměle. Nesouhlasím s jejich odhady, že to povede k oživení a většímu utrácení, podle mne to bude mít Jojo efekt, lidé možná něco nakoupí nárazově, ale poté koruna opět klesne a zase vzroste a tento stav spíše povede k chaosu a obavám z nákupu importovaného zboží, které bude měnit výrazně cenu a člověk bude spíše nákupy odkládat.

Většina firem navíc žije z importu a poklesnou jim tak tržby a marže, neb dražšího zboží se prodá méně, lidé budou více šetřit a nákupy spíše odkládat. Nyní se kurz měnil stabilně a zboží jak zlevňovalo, tak zdražovalo, což byl přirozený vývoj a pozvolný, tyto skokovité intervence však vedou k prudkým změnám cen, které vnáší do všeho nejistotu, nervozitu a neklid a nákupy tak budou více nárazové a nepravidelné, což mnoho podniků může přivést ke krachu. Navíc vliv na export to bude mít minimální, neb většina firem má oba typy obchodů (exportní i importní nebo rovnou nakupuje pouze v cizích měnách a též prodává). Intervence navíc stojí nemalé peníze stát a celková návratnost a rizika spojené s tímto krokem jsou mnohem vyšší než možná pozitiva, která jsou však málo pravděpodobná. Kdo je pro odvolání současné nezodpovědné a riskující bankovní rady (guvernéra) ČNB nechť se připojí k petici. Také bych chtěl upozornit na to, že hospodářský růst není přirozený a zemi spíše škodí, je to jako bublina, když se moc rychle nafoukne, pak o to snáze splasne. Ekonomice nejvíc prospívá fluktuální rovnováha a malé kolísání kurzu měny bez větších umělých zásahů řízená trhem. Spekulace málokdy vedly k úspěchu a většinou byly nevýhodné.

Petici můžete podepsat ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: petice, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Zabíjí dobrá nálada koronavirus?

7:33 Petr Hampl: Zabíjí dobrá nálada koronavirus?

680 nebezpečných slov - varování před bojovníky proti panice