Petici proti represím v očkování dětí podepsalo už přes 18,5 tisíce lidí

28.04.2015 8:52

Poslanci zdravotního výboru nevyslyšeli volání veřejnosti po zmírnění sankcí v souvislosti s povinným očkováním a po zavedení odpovědnosti státu za jeho závažné nežádoucí účinky. Naopak v návrhu novely zákona o ochraně veřejného zdraví ponechali sporné ustanovení, které má nově umožnit očkování dítěte bez souhlasu nebo i proti vůli rodičů.

Petici proti represím v očkování dětí podepsalo už přes 18,5 tisíce lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petice, ilustrační foto

Návrh jde v úterý 28. 4. do druhého čtení. Proto bude Petice proti represivnímu přístupu státu v otázce očkování, kterou podepsalo během dvou měsíců více než 18 500 lidí, uzavřena a zaslána Poslanecké sněmovně.

„Poslanci zdravotního výboru a hlavní hygienik Vladimír Valenta se ukázali jako nekompetentní hájit zájem dětí a jejich zdraví. Jejich přístup ke konstruktivním připomínkám a výzvám veřejnosti lze hodnotit jako politikaření a nezájem o jakoukoliv diskuzi,“ vysvětluje advokátka Zuzana Candigliota, která poslední průběh jednání s politiky popsala ve svém článku.

Zejména je třeba zmínit, že bez odezvy politiků zůstal Otevřený dopis k zastavení pokusu o zavedení násilné péče a že ve zdravotnickém výboru neproběhla vůbec žádná diskuze ohledně ustanovení umožňujícího násilné očkování.

Martina Suchánková, předsedkyně spolku rodičů ROZALIO a iniciátorka petice, upozorňuje na důsledky, které již nyní navrhovaná a zatím nepřijatá změna zákona má: „Již nyní se na nás obrací rodiče, kterým pediatři vyhrožují provedením očkování i přes jejich nesouhlas, bude-li novelizace přijata v této podobě.“

Podle ombudsmanky jsou sankce nepřiměřené

Spolek rodičů za svobodnou a informovanou volbu očkování dále upozorňuje na fakt, že jsme v rámci EU unikátní v počtu povinných očkování a v represivním způsobu jeho vynucování. „Nelíbí se nám zejména sankce pro třetí subjekty, jako jsou lékaři, školky či organizátoři volnočasových aktivit, které jim hrozí při přijetí neočkovaného nebo neúplně očkovaného dítěte. Převážná většina dětí není očkována ze zdravotních důvodů, které ovšem v drtivé většině lékaři odmítají uznat, respektive je potvrdit svým podpisem. Dle odborníků i ombudsmanky jsou sankce nepřiměřené a tyto děti nejsou pro kolektiv hrozbou,“ dodává Suchánková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

14:55 Karel Sýs: Sbohem, náš krásný plameni…

Když Zdeněk Mahler v roce 2011 přebíral Cenu Unie českých spisovatelů za celoživotní dílo, nebylo je…