Nejčistší řešení by v tomto případě bylo vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, avšak k tomu sobotkovské vedení nemělo dostatek odvahy. Místo toho sáhla k opravdu ,,netradičnímu" řešení - založení petice proti odvolání Nečasovy vlády, jakkoli sociální demokraté musejí vědět, že to nemůže způsobit pád trojkoaličního kabinetu.
Jediným pozitivem obstrukcí ze strany ČSSD byl fakt, že do diskuse vstoupili ti poslanci ČSSD, kteří předtím ještě nikdy nepromluvili či hovořili jen sporadicky. Paradoxem je také skutečnost, že někteří sociálně demokratičtí poslanci se s některými zákony či ustanoveními v diskusích ztotožnili. Stanoviska zástupců ČSSD k jednotlivým klíčovým ,,reformám" nebyla zdaleka konzistentní. Mluvíme hlavně o zákonu o zdravotních službách a sociální reformě.
Je zajímavé se podívat na postoje představitelů sociální demokracie, když šly ,,reformy" do parlamentu, zejména v prvním a druhém čtení. Do parlamentu vláda poslala zdravotní, sociální a důchodovou reformu. Tyto zákony byly schvalovány v létě tohoto roku, v červenci a srpnu. Pokud se podíváme blíže na aktivitu sociálně demokratických poslanců, musíme konstatovat, že nebyla nijak velká. K jednotlivým zákonům v rámci zdravotní ,,reformy" vystoupil malý počet sociálně demokratických zákonodárců.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz