Petr Dufek: Inflace dělá ČNB radost

10.08.2017 10:32 | Zprávy

Po krátkém oddychu inflace opět nabrala dech a opět „díky“ potravinám, jejichž ceny jsou nejvyšší v historii, tedy přesněji od roku 1995, neboť jen tam sahá aktuální srovnatelná časová řada.

Petr Dufek: Inflace dělá ČNB radost
Foto: wikipedia
Popisek: Česká národní banka.

Dražší potraviny se letos staly hybnou silou inflace a obstarávají ji skoro z poloviny. Ale samozřejmě nejde jen o ně. Stále ve větší míře je vidět rostoucí náklady na bydlení, v nichž se odráží nedostatek bytů na realitním trhu vedoucí až k svižnému růstu nájemného.

ČNB tedy může být s inflací docela spokojená. A nejen s tou celkovou, ale i s jádrovou, kam se potraviny a regulované ceny nezapočítávají. Jádrová inflace, nebo přesněji korigovaná inflace bez PHM, totiž rovněž mírně stoupla a dostala se až na 2,6 %. Inflační prognóza v prvním testu tedy obstála, nicméně už za týden ji čeká test další v podobě bleskového odhadu HDP za druhý kvartál. Očekávání centrální banky jsou nastavena hodně vysoko, neboť předpokládá, že po velmi silném prvním čtvrtletí (+1,5 % q/q) následoval další velmi dobrý kvartál (+1,3 %), za nímž má stát rekordní přebytek obchodu a silný růst mezd, respektive spotřeby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Kde by šetřilo hnutí ANO?

Jak chcete snížit dluh ČR? Plánujete nějaké zvýšení daní? Protože vy často říkáte, co je špatně, ale už neříkáte, co byste dělali vy.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Mráz nepřichází z Kremlu, ale z Ministerstva vnitra

8:12 Vladimír Ustyanovič: Mráz nepřichází z Kremlu, ale z Ministerstva vnitra

Mír by měl být základní normou pro život v každé společnosti.