Tento dezinflační vývoj nejspíše nezůstane bez odezvy ze strany centrální banky, která již delší dobu hovoří o nutnosti uvolnit měnové podmínky a tedy oslabit korunu. Dnešní číslo je tak trochu vodou na mlýn centrální banky. Na druhou stranu, koruna je slabá už tak a inflace neroste především v důsledku utlumené poptávky v ČR.
Inflace zvolňuje, což nepochybně ocení spotřebitelé, jimž se letos příjmová situace nijak viditelně nelepší. Největšího zlevnění si mohou užít především u telekomunikačních služeb, jejichž ceny padají ve srovnání s loňským rokem téměř o 12 %.
Vedle toho se zmírňuje i tlak na růst cen bydlení s tím, jak klesají ceny některých energií. Stále výrazně více si lidé připlácejí za potraviny, jež jsou aktuálně dražší v průměru o 5,7 %.
Výhled inflace zůstává příznivý, protože ani ve zbytku roku nebude existovat prostor pro zdražování z titulu rostoucí poptávky. Inflaci tak budou i nadále řídit náklady – tedy ceny komodit (energetických, potravinářských apod.), konkurenční boj utilit a síla či slabost české koruny.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…