Petr Dufek: Nižší výroba a slabší zakázky

10.12.2019 7:33

Podle očekávání nedopadly říjnové výsledky průmyslu zrovna nejlépe. Výroba se meziročně snížila o sice jen 0,1 %, nicméně nové zakázky se propadly téměř o pět procent. Nejnovější čísla tak jasně naznačují, že průmysl v posledním kvartále v lepším případě jen stagnoval.

Petr Dufek: Nižší výroba a slabší zakázky
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Zatímco předchozí čísla už jasně naznačovala, jak se části průmyslu přestává v důsledku nižší zahraniční poptávky postupně dařit a na dráze růstu zůstaly jen některé automobilky a výrobci elektrických zařízení, říjnová data indikují, že dech dochází dokonce i automobilovému průmyslu.

Automobilový průmysl přitom nezaznamenal pouze slabý výsledek výroby (-3 %), ale i pokles nových objednávek o 2,6 %. Nové zakázky v průmyslu zaznamenávají celkový útlum zejména v důsledku slabé zahraniční poptávky a těch několik málo oborů, kterých se to netýká, nemá šanci celkové číslo nějak převálcovat.

Tuzemský průmysl se pohybuje na straně recese, a proto od něj vlastně nečekáme ani pozitivní příspěvek k růstu HDP v posledním kvartále letošního roku a vlastně ani v prvním čtvrtletí roku 2020. Ekonomika bude muset dál spoléhat především na služby, nicméně poklesu tempa se tím spíše nevyhne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Lže Mitrofanov? A proč?

18:41 Jiří Paroubek: Lže Mitrofanov? A proč?

Alexandr Mitrofanov, komentátor Novinek.cz, byl mnohokrát v minulosti ověnčen (možná více než jednou…