Petr Dufek: Pesimismus v české ekonomice polevuje

28.08.2020 18:08 | Zprávy

Poslední tvrdá čísla z ekonomiky jsou zatím jen z června, a tak nezbývá než se v mezičase opět opřít o průzkumy mezi firmami a spotřebiteli. Ten dnešní je od Evropské komise a ukazuje další zlepšení sentimentu v české ekonomice v průběhu srpna.

Petr Dufek: Pesimismus v české ekonomice polevuje
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Podnikatelská nálada se v průběhu toho měsíce zlepšila s tím, jak se situace v hospodářství začíná po květnovém restartu stabilizovat. Přesto důvěra mezi podnikateli je asi tak vysoká, jako při minulé recesi a zdaleka se ještě nepřiblížila úrovni před nástupem koronaviru. Žádné zlepšení v posledním měsíci nenastalo u spotřebitelů. Je evidentní, že obavy z nezaměstnanosti, horší finanční situace nebo z inflace zatím nepolevily.

V rámci průmyslu je vidět, že firmy jsou už optimističtější, pokud jde o vývoj v nejbližších měsících, a očekávají další zvýšení zakázek, i když ty ještě zdaleka nedosahují alespoň únorové úrovně. V každém případě se již odrazily ode dna, a i v posledním měsíci rostly především v případě výrobců kovů, kovových výrobků a rovněž v automobilovém průmyslu. Zdá se tedy, že průmysl již to nejhorší překonal, jen mu déle potrvá, než se vrátí na výchozí úroveň. Rovněž je vidět, že tlak na propouštění už není tak intenzivní, jak jej firmy pociťovaly ve druhém čtvrtletí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

12:26 Zdeněk Jemelík: Ještě o zlínském bizáru a jiných trapasech

Pokud si laskaví čtenáři všimli mého zájmu o úsilí zlínských podnikatelů bratrů Lebánkových o obnovu…