Petr Dufek: Průmysl ve vleku nedostatku komponent

10. 4. 2021 9:28

Navzdory silným zakázkám se průmyslová výroba v únoru meziměsíčně snížila o dvě procenta a meziročně byla nižší o 2,6 %.

Petr Dufek: Průmysl ve vleku nedostatku komponent
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek
reklama

Na průmysl tak dopadly problémy s dodávkami některých komponent, které se dotýkají především výroby automobilů. Právě produkce v automobilovém průmyslu se proto tentokrát podle údajů statického úřadu snížila o osm procent. Slabší však nebyly jen výsledky výrobců aut, ale i dalších silných oborů, kam patří i výroba elektrických zařízení s poklesem o 4,2 %. Expanzi naproti tomu zažívají farmaceutické firmy nebo výrobci kovových výrobků.

Průmysl se musí vypořádávat s nedostatkem dovážených vstupů i jejich zdražováním. Výrobci jsou tak i nadále pod tlakem, který se časem odrazí i ve zvýšení cen samotných produktů. Zvlášť když je velmi pravděpodobné, že tato tenze hned tak nepomine. A to nejenom kvůli nedostatku samotných součástek, ale v důsledku komplikací při jejich dopravě do Evropy. Globalizace tak už od začátku pandemie ukazuje slabiny zahraničních dodavatelských řetězců i výroby spoléhající jen na minimální zásoby.

I když jsou celkové výsledky průmyslu slabší, výhled zůstává díky soustavně rostoucím zakázkám příznivý. Jen automobilový průmysl si v tomto měsíci připsal o téměř osm procent vyšší objednávky a silné přírůstky hlásí i další silné tuzemské průmyslové obory. Výjimkou je snad jen strojírenství, kde se zakázky meziročně snížily o 0,3 %.

Výsledky průmyslu jsou zatím celkově slabší, avšak nikoliv v důsledku nízké poptávky, ale kvůli zdržování subdodávek. A to je ještě docela dobrá zpráva, protože se zlepšením v zásobování lze očekávat i rychlejší náběh výroby. Průmysl by tak měl opět začít podporovat ekonomický růst a sehrávat významnější roli, jako tomu bylo ve druhé polovině loňského roku. Na první pohled to bude vidět už na březnových výsledcích, které se začnou srovnávat s velmi slabými statistickými základy loňského roku. Dvojciferné nárůsty pak budou vypadat impozantně nejenom v případě průmyslu, ale i některých služeb, které loni ve druhém čtvrtletí zažily první kovidovou ránu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Alena Vitásková: Mami, já přece nejsem vrah. Pane ministře, nejste v tom sám

18:20 Alena Vitásková: Mami, já přece nejsem vrah. Pane ministře, nejste v tom sám

Institut Aleny Vitáskové se zabývá kauzami, ve kterých máme pochybnosti o spravedlivém procesu. V ja…