Proč ne. I tak je možné s na to dívat. Jenže zároveň se mluví o tom, že obyvatel ubývá a že za pár let nebude dost pracovníků, ekonomiky se bez lidí zhroutí a nebude ani na důchody. Občas to vede k váhavým doporučením opatření na podporu porodnosti (vesměs velmi krotkých, ale lepší než nic) a vášnivou obhajobou masové migrace. Dokonce i ti, kdo nevolají po hordách divokých Afričanů, tlačí na přijímání nových obyvatel z Ukrajiny, Běloruska, Rumunska a dalších zemí.
Sociální vědec se střídavě účastní konferencí o tom, že pracujících bude příliš mnoho, a konferencí o tom, že pracujících bude nedostatek. Všechny jsou placeny ze stejných grantových agentur. Na žádné z nich není téma konference zpochybňováno - od toho jsou přece vědci, aby věděli, co je kdy vhodné říkat.
Jenom buranovi připadá, že je to celé nějaké vypečené. Připadá mu, že to nejde, aby lidí bylo příliš mnoho i příliš málo najednou.
A buranské vysvětlení je docela jednoduché. Jsou tu dva trendy, které míří opačným směrem. Možná se navzájem vynulují, takže nebude přebývat a nebude ani nedostatek lidí. Nebo jeden zmírní druhý, takže nějaká nerovnováha vznikne, ale nijak tragická.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV